STOIXIMAN FINAL-4 ΚΥΠΕΛΛΟΥ

Παναθηναϊκός - Εθνικός 6-5: Στον τελικό του Stoiximan Κυπέλλου οι πράσινοι με πρωταγωνιστή τον Άντζιτς

FINAL 4   /  -  (  / EUROKINISSI)
FINAL 4 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Ο Παναθηναϊκός σε ένα ντέρμπι που κρίθηκε στις λεπτομέρειες επικράτησε του Εθνικού και προκρίθηκε στον τελικό του Stoiximan Κυπέλλου.

Το πρώτο εισιτήριο για τον τελικό του Stoiximan Κυπέλλου κατέληξε στα χέρια του Παναθηναϊκού. Οι πράσινοι σε ένα κλειστό παιχνίδι επικράτησαν 6-5 του Εθνικού και προκρίθηκαν για δεύτερη φορά στην ιστορία τους στον τελικό.

Ο αγώνας, όπως αναμενόταν, ήταν ντέρμπι σε όλη τη διάρκειά του και κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Οι άμυνες των δύο ομάδων έπαιξαν κυρίαρχο ρόλο και με τον Άντζιτς να δίνει τελικά την πρόκριση στους πράσινους.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελική ευθεία με το σκορ στο ισόπαλο 3-3. Ο Άντζιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι έδωσε προβάδισμα στον Παναθηναϊκό για να απαντήσει αμέσως ο Βαλλιανάτος.

Ο Σγουρίδης έδωσε προβάδισμα στους πράσινους εκ νέου με τον Άντζιτς να κάνει το 6-4 με 1.55 να απομένει για το φινάλε. Τελικά το μόνο που κατάφερε ο Εθνικός ήταν να μειώσει στο τελικό 6-5.

Στον τελικό ο Παναθηναϊκός θα αντιμετωπίσει το νικητή της αναμέτρησης ανάμεσα στον Ολυμπιακό με τη Βουλιαγμένη.

Παναθηναϊκός - Εθνικός 6-5

Τα οκτάλεπτα: 1-1, 2-1, 0-1, 3-2

Παναθηναϊκός: Χατζηγούλας, Άντζιτς 3, Σιαμάς, Σγουρίδης

Εθνικός: Μαθιόπουλος 2, Μπέτο, Κατσαγούνος, Βαλλιανάτος