Α1 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Ολυμπιακός - Γλυφάδα 13-7 : Έκαναν το πρώτο βήμα οι ερυθρόλευκες

Το πρώτο βήμα για την κατάκτηση του πρωταθλήματος έκανε η πόλο γυναικών του Ολυμπιακού η οποία επικράτησε 13-7 της Γλυφάδας στον πρώτο τελικό.

Ο Ολυμπιακός κυριάρχησε στον πρώτο τελικό της Α1 πόλο γυναικών και επικράτησε 13-7 της Γλυφάδας κάνοντας το 1-0 στη σειρά.

Οι παίκτριες του Τσίριτς με εξαίρεση το πρώτο οκτάλεπτο είχαν λύσεις στην επίθεση και με όπλο τον πλουραλισμό στην επίθεση κατάφεραν να φτάσουν εύκολα στο 1-0.

Το ματς: Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με ένα γρήγορο 2-0, όμως η Γλυφάδα αντέδρασε και κατάφερε να απαντήσει και να κλείσει την πρώτη περίοδο με το σκορ στο 2-2.

Στο δεύτερο οκτάλεπτο ουσιαστικά οι ερυθρόλευκες καθάρισαν την αναμέτρηση αφού με επί μέρους 6-2 πήγαν στο ημίχρονο με το σκορ στο 8-4 και απέκτησαν ξεκάθαρο προβάδισμα.

Από εκεί και πέρα ο Τσίριτς έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλες τις παίκτριες δοκιμάζοντας πράγματα και για τα επόμενα ματς.

Ολυμπιακός - Γλυφάδα 13-7

Τα οκτάλεπτα: 2-2, 6-2, 3-2, 2-1

Ολυμπιακός: Διαμαντοπούλου, Ελ. Πλευρίτου 3, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου, Κανετίδου, Ξενάκη 2, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 1, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 2, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Τορνάρου, Δουρέκα

Γλυφάδα: Γκανγκλ, Π. Νίνου 3, Γκίλλα, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Ε. Νίνου 1, Κολιτσοπούλου, Κούλχας, Φουντωτού 1, Γαλιατσάτου, Κοντογιάννη 2, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου