Η ώρα των γυναικών
Με τρεις αγώνες ανοίγει επίσημα η αυλαία της A1 Γυναικών στο πόλο. H παρουσίαση των ρόστερ από το Sport24.gr και η γυναικεία... απάντηση στον Υδραϊκό.
Η αναμέτρηση Ολυμπιακός-Γλυφάδα άνοιξε ανεπίσημα την αυλαία της Α1 Γυναικών στο πόλο, μια παράσταση με μόλις οκτώ ομάδες και ταλέντο να ξεχειλίζει. Ας ελπίσουμε πως η επικράτηση με 17-1 του Ολυμπιακού επί της εξαιρετικής ομάδας της Αλεξίας Καμμένου δεν είναι η... αντιπροσωπευτική εικόνα του πρωταθλήματος.
Η πραγματικότητα βέβαια είναι πως ο Ολυμπιακός έχει ένα υπερπλήρες ρόστερ με ξένη μια παίκτρια σαν την Ρομπέρτα Μπιανκόνι, πρωταγωνίστρια στην εθνική Ιταλίας. Η Βουλιαγμένη έχασε τελικά (;) την Αλεξάνδρα Ασημάκη και θα ξεκινήσει το πρωτάθλημα δίχως τη βασική του φουνταριστό, αφού η Έλενα Ξενάκη υποβλήθηκε σε χειρουργική επέμβαση και θα απουσιάσει ορισμένες εβδομάδες από τις υποχρεώσεις της ομάδας του Κώστα Δήμου, αφήνοντας στη θέση της την Ιφιγένεια Μαυρωτά.
Ολυμπιακός και Βουλιαγμένη θα είναι οι δύο ομάδες που θα διεκδικήσουν το πρωτάθλημα, αφού πρώτα θα συναντηθούν στους ομίλους της Euro League με την Ασημάκη να βρίσκεται στη μέση.
Από εκεί και πέρα η Α1 Γυναικών καλωσορίζει τον Ναυτικό Όμιλο Βόλου Αργοναύτες, τον... Υδραϊκό των γυναικών με σαφώς νεανικότερο ρόστερ. Στο ρόστερ βρίσκονται η Γιούλη Λαρά και η Μαρία Τσουρή που είχαν κρεμάσει το σκουφάκι τους, ενώ οι νεοφώτιστες απέκτησαν και την Τόνια Μωραΐτη.
Μετά τη θητεία της στον Τρίτωνα η Βάσω Μαυρέλου επέστρεψε στον Πειραιά για λογαριασμό του Εθνικού αυτή τη φορά, ενώ ο σύλλογος του Αμαρουσίου απέκτησε την παγκόσμια πρωταθλήτρια της Σαγκάης, Ελένη Γούλα.
Ερωτηματικό αποτελεί η πρώην ομάδα της Γούλα, ο πάντα σταθερός Ηρακλής. Η Μάγδα Τζήμα, η Κατερίνα Ζάντου και οι αδερφές Φλώρου έμειναν στον Ηρακλή να φυλάνε τις Θερμοπύλες. Ακόμα ένα μεγάλο όνομα, η Τόνια Σολανάκη θα αγωνιστεί στο Ρέθυμνο.
Το μεσημέρι διεξάγονται λοιπόν οι αναμετρήσεις Ρέθυμνο-Ηρακλής, Βουλιαγμένη-Εθνικός και Τρίτων Αμαρουσίου-Ν.Ο.Β.Α.
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ
Έδρα: Παπαστράτειο
Τίτλοι: 5 πρωταθλήματα Ελλάδας, 1 LEN Trophy
Ήρθαν: Αλεξάνδρα Ασημάκη, Ρομπέρτα Μπιανκόνι, Άσλεϊ Σάουθερν (μόνο Ευρώπη)
Έφυγαν: Μπάρμπαρα Μπούικα, Αγγελική Βασιλακοπούλου, Μαρία Βασιλακοπούλου
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Χρυσή Διαμαντοπούλου | Τερματοφύλακας | 1995 |
Ιωάννα Σταματοπούλου | Τερματοφύλακας | 1998 |
Εύη Τετζαλίδου | Αμυντικός | 1990 |
Ελευθερία Πλευρίτου | Περιφερειακός | 1997 |
Μαρία Σώρα | Περιφερειακός | 1994 |
Φιλιώ Μανωλιουδάκη | Περιφερειακός | 1986 |
Άλκηστη Αβραμίδου | Περιφερειακός | 1988 |
Μίλβα Καλογεράκου | Περιφερειακός | 1998 |
Βάσω Πλευρίτου | Περιφερειακός | 1998 |
Δέσποινα Γκουζουλα | Περιφερειακός | 1997 |
Βασιλική Λογοθέτη | Περιφερειακός | 1997 |
Ρομπέρτα Μπιανκόνι | Περιφερειακός | 1989 |
Άσλεϊ Σάουθερν | Περιφερειακός | 1992 |
Αλεξάνδρα Ασημάκη | Φουνταριστός | 1988 |
Μαργαρίτα Πλευρίτου | Φουνταριστός | 1994 |
Βιργινία Νιαχάρκου | Φουνταριστός | 1996 |
Προπονητής: Χάρης Παυλίδης
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ
Έδρα: Κολυμβητήριο Βουλιαγμένης
Τίτλοι: 11 πρωταθλήματα, 2 Euro League (Champions Cup), 2 Super Cup Ευρώπης
Ήρθαν: Μαρίνα Κοτσιώνη, Άννα Μάμογλου, Στεφανία Μουλάκη
Έφυγαν: Αλεξάνδρα Ασημάκη, Σοφία Σουρμπή, Μαρία Ντάσιου
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Έλενα Κούβδου | Τερματοφύλακας | 1989 |
Μαρίνα Κοτσιώνη | Τερματοφύλακας | 1999 |
Νιόβη Ζοφωλη | Τερματοφύλακας | 1998 |
Χριστίνα Τσουκαλά | Αμυντικός | 1991 |
Ιωάννα Χυδηριώτη | Αμυντικός | 1997 |
Βασιλική Διαμαντοπούλου | Αμυντικός | 1993 |
Βικτώρια Ζοφωλη | Αμυντικός | 1999 |
Μαριαλένα Σελετοπούλου | Αμυντικός | 1999 |
Άντυ Μελιδώνη | Αμυντικός | 1977 |
Ελισάβετ Πρωτόπαπα | Περιφερειακός | 1999 |
Αντιγόνη Ρουμπέση | Περιφερειακός | 1983 |
Αγγελική Γερόλυμου | Περιφερειακός | 1982 |
Τίνα Κοντογιάννη | Περιφερειακός | 1994 |
Αμαλία Μαυρωτά | Περιφερειακός | 1999 |
Άννα Μάμογλου | Περιφερειακός | 1996 |
Ζωή Βαρελίδη | Περιφερειακός | 1999 |
Ελένη Αντωνιάδη | Περιφερειακός | 1999 |
Στεφανία Μουλάκη | Περιφερειακός | 1995 |
Ελένη Ξενάκη | Φουνταριστός | 1997 |
Ιφιγένεια Μαυρωτά | Φουνταριστός | 1999 |
Προπονητής: Κώστας Δήμου
ΗΡΑΚΛΗΣ
Έδρα: Λάκωμμα
Τίτλοι: -
Ήρθαν: -
Έφυγαν: Ελένη Γούλα, Ελένη Σωτηρέλη, Νάνσυ Καλογερά, Μαρία Μπάχρα, Μαρία Σαρησάββα, Δέσποινα Τριχολίδου
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Δέσποινα Μπακιρτζή | Τερματοφύλακας | 1996 |
Μάγδα Τζίμα | Αμυντικός | 1991 |
Δήμητρα Αβράμη | Αμυντικός | 1997 |
Ελπίδα Μαλέτσκα | Περιφερειακός | 1997 |
Χριστίνα Φλώρου | Περιφερειακός | 1991 |
Μαρίνα Φλώρου | Περιφερειακός | 1994 |
Κατερίνα Ζαντου | Περιφερειακός | 1994 |
Ελευθερία Τζελέπη | Περιφερειακός | 1994 |
Κατερίνα Σταυροπούλου | Περιφερειακός | 1996 |
Μελίνα-Σημέλα Καρυπίδου | Περιφερειακός | 1999 |
Ηρώ Καρυπίδου | Περιφερειακός | 1998 |
Σοφία Τριχολίδου | Φουνταριστός | 1997 |
Αγάπη Ασλανίδου | Φουνταριστός | 1995 |
Προπονητής: Κωνσταντίνος Ποτζίδης
ΓΛΥΦΑΔΑ
Έδρα: Κολυμβητήριο Γλυφάδας
Τίτλοι: 8 πρωταθλήματα, 2 Euro League
Ήρθαν: Ελένη Σωτηρέλη, Μαρία Πανουσάκη, Αγγελική Βασιλακοπούλου, Μαρία Ντάσιου
Έφυγαν: Χριστίνα-Παναγιώτα Νοικοκυράκη, Σοφία Ιωσηφίδου, Δήμητρα Γιαννοπούλου, Αλεξάνδρα Πάτερου, Άννα Μάμογλου, Μαρίνα Κανέτι, Ευαγγελία Ζερβακάκη, Ιωάννα Τζοβάρα
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Σταυρούλα Παπαϊωάννου | Τερματοφύλακας | 1985 |
Ειρήνη Πάτρα | Τερματοφύλακας | 1996 |
Ελένη Σωτηρέλη | Τερματοφύλακας | 1999 |
Ευαγγελία Λούδη | Αμυντικός | 1998 |
Μαρία-Ελένη Μιμίδη | Αμυντικός | 1997 |
Μαρία Πάτρα | Αμυντικός | 1998 |
Έλενα Ελληνιάδη | Αμυντικός | 1999 |
Κατερίνα Οικονομοπούλου | Περιφερειακός | 1978 |
Αγγελική Βασιλακοπούλου | Περιφερειακός | 1989 |
Ντίνα Κουτέλη | Περιφερειακός | 1981 |
Ευαγγελία Δράκου | Περιφερειακός | 1993 |
Μαρία Ντάσιου | Περιφερειακός | 1997 |
Δήμητρα Παπαναστασίου | Περιφερειακός | 1999 |
Ελένη Τσελέντη | Περιφερειακός | 1998 |
Νικολέτα Ελευθεριάδου | Περιφερειακός | 1998 |
Ουρανία Κωνσταντά | Περιφερειακός | 1998 |
Άνθια Παπαναστασίου | Περιφερειακός | 1998 |
Πηνελόπη Κόλλια | Περιφερειακός | 1998 |
Αθηνά Κολτσίδα | Περιφερειακός | 1999 |
Μαριάννα Αντωνίου | Φουνταριστός | 1997 |
Μαρία Πανουσάκη | Φουνταριστός | 1991 |
Προπονήτρια: Αλεξία Καμμένου
ΕΘΝΙΚΟΣ
Έδρα: Παπαστράτειο
Τίτλοι: 3 πρωταθλήματα, 1 LEN Trophy, 1 Super Cup Ελλάδας
Ήρθαν: Ξένια Λεοντσίνη, Σταυρούλα Δουρέκα, Σταυρούλα Χυδηριώτη, Νόρμα Φραγκιουδάκη, Αμαλία Πάτερου, Βάσω Μαυρέλου, Κατερίνα Αποστολίδου, Έλενα Βλοντάκη, Έλενα Γρηγοριάδη
Έφυγαν: Στεφανία Ναλμπάντη, Χέιζελ Μουζκγκρόβ, Σταυρούλα Αντωνάκου
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Ξένια Λεοντσίνη | Τερματοφύλακας | 1988 |
Σταυρούλα Δουρέκα | Τερματοφύλακας | 1997 |
Νικολέτα Κούβδου | Αμυντικός | 1993 |
Αμαλία Πάτερου | Αμυντικός | 1980 |
Έλενα Γρηγοριάδη | Αμυντικός | 1992 |
Αντωνία Βασιλα | Περιφερειακός | 1991 |
Σταυρούλα Χυδηριώτη | Περιφερειακός | 1993 |
Έλενα Ζέκου | Περιφερειακός | 1993 |
Αναστασία Καλαργυρού | Περιφερειακός | 1994 |
Βάσω Μαυρέλου | Περιφερειακός | 1985 |
Κατερίνα Αποστολίδου | Περιφερειακός | 1992 |
Μαρία Βασιλακοπούλου | Περιφερειακός | 1989 |
Έλενα Κουγκούλη | Περιφερειακός | 1996 |
Δέσποινα Μπεκρή | Περιφερειακός | 1991 |
Νόρμα Φραγκιουδάκη | Φουνταριστός | 1994 |
Έλενα Βλοντάκη | Φουνταριστός | 1999 |
Προπονητής: Γιώργος Τσόκας
ΡΕΘΥΜΝΟ
Έδρα: Κολυμβητήριο Ρεθύμνου, Ηρακλείου
Τίτλοι:-
Ήρθαν: -
Έφυγαν: -
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Ανθή Μυλωνάκη | Τερματοφύλακας | 1990 |
Κατερίνα Κυριακάκη | Τερματοφύλακας | 1999 |
Φλώρα Κυριακάκη | Τερματοφύλακας | 1980 |
Ελισάβετ Πατσαχάκη | Αμυντικός | 1980 |
Χριστίνα Καραλογου | Αμυντικός | 1983 |
Έλενα Φαρμάκη | Περιφερειακός | 1990 |
Μαρία Φαρμάκη | Περιφερειακός | 1994 |
Ναυσικά Αλεξάκη | Περιφερειακός | 1989 |
Χρύσα Παπαγεωργίου | Περιφερειακός | 1989 |
Μαρία Μοσκοφίδου | Περιφερειακός | 1994 |
Μαίρη Παλικαράκη | Περιφερειακός | 1990 |
Δήμητρα Τζογκα | Περιφερειακός | 1995 |
Εύη Γαγανη | Περιφερειακός | 1999 |
Ελένη Σταυρουλάκη | Περιφερειακός | 1997 |
Μαρία Γαβαλά | Περιφερειακός | 1998 |
Αναστασία Μανουσάκη | Περιφερειακός | 1992 |
Μαρία Παπουτσιδάκη | Περιφερειακός | 1995 |
Κλεάνθη Πενταράκη | Φουνταριστός | 1995 |
Μαρία Μυριοκεφαλιτάκη | Φουνταριστός | 2001 |
Προπονητής: Κώστας Φιτσανάκης
Τρίτων Αμαρουσίου
Έδρα: Κολυμβητήριο Αμαρουσίου
Ήρθαν: Ελένη Γούλα, Εμμανουέλα Ζερβακάκη
Έφυγαν: Στεφανία Τερεφού
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Ελένη Γούλα | Τερματοφύλακας | 1990 |
Δήμητρα Σταματιάδη | Τερματοφύλακας | 1991 |
Μαρία Λαζαρη | Τερματοφύλακας | 2002 |
Αναστασία Δεββέ | Τερματοφύλακας | 2002 |
Καλλιόπη Στρειδη | Αμυντικός | 1994 |
Μαρία Λιβά | Αμυντικός | 2000 |
Ιόλη Μπενέκου | Αμυντικός | 1994 |
Ελπίδα Μαλέτσκα | Περιφερειακός | 1997 |
Ιωάννα Τουλουμτζίδου | Περιφερειακός | 1996 |
Σταυρούλα Κουζούνα | Περιφερειακός | 2001 |
Μαρία Κουρούτσαλη | Περιφερειακός | 1991 |
Μαρία Πετάση | Περιφερειακός | 1999 |
Στεφανία Αποστόλου | Περιφερειακός | 2001 |
Σημέλα-Μελίνα Καριπίδου | Περιφερειακός | 1999 |
Βασιλεία-Ηρώ Καριπίδου | Περιφερειακός | 1999 |
Ναταλία Λαττα | Περιφερειακός | 1999 |
Ιωάννα Χαραλαμπίδου | Περιφερειακός | 1995 |
Στεφανία Χαραλαμπίδου | Περιφερειακός | 1995 |
Εμμανουέλα Ζερβακάκη | Φουνταριστός | 1998 |
Κυριακή Στρατιδάκη | Φουνταριστός | 1996 |
Άλκηστη Μπενέκου | Φουνταριστός | 1994 |
Προπονητής: Θανάσης Τούρος
Ν.Ο.Β.Α
Έδρα: ΕΑΚ Βόλου
Τίτλοι: -
Ήρθαν: Τόνια Μωραΐτη, Σουλτάνα Κωνσταντινίδου, Ευαγγελία-Βαρβάρα Καρπέτα, Μαρκέλα Τζήμα
Έφυγαν: -
Ρόστερ
ΟΝΟΜΑ | ΘΕΣΗ | ΗΜΕΡΟΜΗΝΙΑ ΓΕΝΝΗΣΗΣ |
Μαρία Τσουρή | Τερματοφύλακας | 1986 |
Ελένη-Παρασκευή Μπέη | Τερματοφύλακας | 1995 |
Μαρία Μπαλωμενάκη | Αμυντικός | 1983 |
Παρασκευή Φωτιάδου | Αμυντικός | 1988 |
Ευαγγελία Μπαλωμενάκη | Περιφερειακός | 1991 |
Χριστίνα Δημητροκάλη | Περιφερειακός | 1984 |
Κλαίρη Μαλλιαρού | Περιφερειακός | 1995 |
Βασιλική Σουλια | Περιφερειακός | 1983 |
Ευδοκία Παπανικολάου | Περιφερειακός | 1995 |
Ουρανία Τζιάνη | Περιφερειακός | 2002 |
Ελένη-Μαρία Φρατζή | Περιφερειακός | 1998 |
Ελένη Τζοβαρα | Περιφερειακός | 1979 |
Μαρκέλα Τζήμα | Περιφερειακός | 1995 |
Τόνια Μωραΐτη | Περιφερειακός | 1977 |
Ευαγγελία-Βαρβάρα Καρπέτα | Περιφερειακός | 1998 |
Ελένη Χουλιάρα | Περιφερειακός | 1987 |
Θεοδώρα-Ιωάννα Καματερού | Περιφερειακός | 1993 |
Παρασκευή Σαμαρτζή | Περιφερειακός | 2000 |
Σουλτάνα Κωνσταντινίδου | Φουνταριστός | 1995 |
Γιούλη Λαρά | Φουνταριστός | 1986 |
Φιλιππία Φράγγου | Φουνταριστός | 1988 |
Προπονητής: Γιάννης Δημαρέλος