ΠΟΛΟ

Η 15η αγωνιστική της Α1 ανδρών

Μιτελούδης με Γλυφάδα

Με 8-9 στην έδρα του Παναθηναϊκού επικράτησε η Χίος. Πήρε το ντέρμπι της Παραλίας ο ΝΟΒ, που επικράτησε με 5-9 του ΑΝΟΓ

Παναθηναϊκός-Χίος: 8-9
Συνέχισε την ανοδική της πορεία η Χίος, που επικράτησε με 8-9, μέσα στην έδρα του Παναθηναϊκού, σε παιχνίδι που διεξήχθη στο κολυμβητήριο του Χαλανδρίου.

Οι "πράσινοι" εγκλωβίστηκαν στη ζώνη που χρησιμοποίησε ο Άντριτς και παρότι πάλεψαν μέχρι το τέλος, δεν κατάφεραν να λυγίσουν τους Χιώτες, που ήταν καλύτεροι.

Ο Γιάννης Φουντούλης, που ήταν από τους κορυφαίους της ομάδας του, αποβλήθηκε με αντικατάσταση για εξύβριση στους διαιτητές, τους οποίους συνέχισε να βρίζει και κατά την αποχώρηση του για τα αποδυτήρια, κάτι που αναμένεται να έχει ως συνέπεια την τιμωρία του.

Δυστυχώς, μετά το τέλος του αγώνα, μερίδα οπαδών του Παναθηναϊκού, πέταξαν μπουκάλια προς τον πάγκο της Χίου και τραυματίστηκε ελαφρά, ο τερματοφύλακας της ομάδας, Αντώνης Μισετζής. Τα παραπάνω σημειώθηκαν στο φύλλο αγώνα και αναμένονται πλέον οι αποφάσεις του αθλητικού δικαστή.

Τα οκτάλεπτα: 3-3, 1-2, 2-2, 2-2

Τα γκολ των δύο ομάδων:

Παναθηναϊκός (Λυκούδης): Βαφειάδης 2, Καφετζόπουλος 2, Μπιτσάκος 2, Δήμου, Τσόκας

Χίος (Άντριτς): Γιώργος Φουντούλης 2, Γιάννης Φουντούλης 2, Κανδιόγλου, Παππάς, Ελμισιάν, Τέττερης, Ντούλος

Γλυφάδα-Βουλιαγμένη: 5-9
Μεγάλη νίκη μέσα στην έδρα της Γλυφάδας, πήρε η Βουλιαγμένη, που επικράτησε με 5-9 και διατηρήθηκε στην τέταρτη θέση με διαφορά τριών βαθμών από τον πέμπτο ΠΑΟΚ.

Η ομάδα του Γιάννη Γιαννουρή, δεν ξεκίνησε καλά και βρέθηκε να χάνει με 2-1 στο τέλος του πρώτου οκταλέπτου.

Από εκεί και πέρα, όμως και με καταλυτική την παρουσία του Στέλιου Πρωτονοτάριου, που εξουδετέρωσε πολλά δύσκολα σουτ των αντιπάλων, ο ΝΟΒ, έκανε την αντεπίθεσή του και ισορρόπησε το παιχνίδι για να ολοκληρωθεί το ημίχρονο ισόπαλο 3-3.

Στο τρίτο οκτάλεπτο η Βουλιαγμένη, επέβαλε τον ρυθμό της και με πρωταγωνιστή τον Κατσαούνη, έκανε σερί 0-5 για να προηγηθεί στην αρχή της τελευταίας περιόδου, με 3-8, για να «καθαρίσει» ουσιαστικά το παιχνίδι.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 1-2, 0-4, 2-2

Γλυφάδα (Λοράντος): Γούνας 2, Εμμανουηλίδης, Φαναριώτογλου, Παπαδόπουλος

Βουλιαγμένη (Γιαννουρής): Κατσαούνης 3, Φρανίτσεβιτς, Σαλπέας, Αγγελίδης, Καρούντζος, Χατζηγούλας, Χατζηδάκης

Χανιά-ΠΑΟΚ: 8-5
Σπουδαία νίκη επί του ΠΑΟΚ, με 8-5, πήραν τα Χανιά, που απέδειξαν για ακόμα μία φορά, ότι από την Κρήτη είναι δύσκολο για οποιαδήποτε ομάδα να φύγει με θετικό αποτέλεσμα.

Το ξεκίνημα άνηκε στους Χανιώτες, που πέρασαν με 4-1 στο οκτάλεπτο, αλλά στη συνέχεια, ο "Δικέφαλος", ισορρόπησε το παιχνίδι. Η ομάδα του Μαχαίρα, όμως, ήταν πιο ψύχραιμη και με σκορ 2-0 στην τελευταία περίοδο, εξασφάλισε τη νίκη.

Τα οκτάλεπτα: 4-1, 1-2, 1-2, 2-0

Χανιά (Μαχαίρας): Βιζυράκης 5, Κωνσταντουδάκης 2, Φράγκος 1

ΠΑΟΚ (Ψύχος): Αλιχανίδης 3, Κατρουζονάκης 1, Γκάλιτς

Πανιώνιος-ΝΕΠ: 10-5
Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος, που δεν είχε πρόβλημα να επιβληθεί με 10-5, της ΝΕΠ, στο κολυμβητήριο της Νέας Σμύρνης.

Οι παίκτες του Κώστα Λούδη μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι και δεν άφησαν περιθώρια στους Πατρινούς, αφού στο ημίχρονο το σκορ ήταν ήδη 6-0. Ο Αναστασιάδης, σημείωσε 3 γκολ και ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του, με τον Θωμάκο να ακολουθεί. Από πλευράς φιλοξενούμενων, ο Γεράσιμος Σαλπαδήμας, πέτυχε 3 τέρματα.

Τα οκτάλεπτα: 2-0, 4-0, 2-3, 2-2

Πανιώνιος (Λούδης): Αναστασιάδης 3, Θωμάκος 2, Μίραλης, Τίσιτς, Μουρίκης, Γκέργκελι, Μπουρνάζος

ΝΕΠ (Τρούμπιτς): Σαλπαδήμας 3, Ρατσούνιτσα, Λαμπάτος

Κέρκυρα-Ολυμπιακός: 9-19
Όπως αναμενόταν, ο Ολυμπιακός, δεν συνάντησε δυσκολίες στην έδρα της Κέρκυρας και επικράτησε με 9-19, στην έδρα της ουραγού του Πρωταθλήματος.

Οι "ερυθρόλευκοι", εξασφάλισαν ουσιαστικά τη νίκη από τη δεύτερη περίοδο, στην οποία έκαναν επιμέρους σκορ 1-6.

Τα οκτάλεπτα: 2-3, 1-6, 4-3, 2-7