Α1 ΠΟΛΟ ΓΥΝΑΙΚΩΝ

Α1 πόλο γυναικών: Νίκες για Ολυμπιακό και Εθνικό

Στιγμή από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Γλυφάδα και Ολυμπιακό
Στιγμή από την αναμέτρηση ανάμεσα σε Γλυφάδα και Ολυμπιακό INTIME SPORTS

Ο Ολυμπιακός επικράτησε 13-11 της Γλυφάδας και ο Εθνικός νίκησε 11-5 του ΝΟ Βουλιαγμένης σε εξ αναβολής παιχνίδια της Α1 πόλο γυναικών.

Με ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο όπου προηγήθηκε 5-0 και 6-2, ο Ολυμπιακός νίκησε τον ΑΝΟ Γλυφάδας i repair εκτός έδρας με 13-11 και παρέμεινε αήττητος στην Α1 πόλο γυναικών σε εξ αναβολής παιχνίδι της 7ης αγωνιστικής. Ο αγώνας ήταν εξ αναβολής της 7ης αγωνιστικής.

Η γηπεδούχος μείωσε σε 8-6 με το τέλος του τρίτου οκτάλεπτου, ο νταμπλούχος όμως ξέφυγε πάλι 10-6 και 11-7. Η ομάδα του Θ. Ανδρεάκου μείωσε 12-10 στα 2:19 από τη λήξη αλλά η Κίρα Κρίστμας έκανε το 13-10 και "καθάρισε" την νίκη για την ομάδα της. Ο γηπεδούχος τίμησε τον Ολυμπιακό για την πρόσφατη κατάκτηση του πρωταθλήματος Ευρώπης.

Τα οκτάλεπτα: 0-5, 2-1, 4-2, 5-5

ΑΝΟ ΓΛΥΦΑΔΑΣ I REPAIR: Γκανγκλ, Κλαψιανού, Γκίλλα 1, Θωμοπούλου, Γρηγοροπούλου, Ειρήνη Νίνου 2, Αντωνιάδη, Κολιτσοπούλου, Κούλχας 2, Φουντωτού 3, Κακαϊδή, Κοντογιάννη 3, Καρύτσα, Κατσώνη, Κανελλοπούλου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Διαμαντοπούλου, Σλίκινγκ 1, Ελευθεριάδου 2, Κανετίδου 1, Ξενάκη 1, Σιούτη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Χαλδαίου, Β. Πλευρίτου 1, Κρίστμας 2, Μυριοκεφαλιτάκη 1, Σταματοπούλου, Τριχά 1, Δρακωτού.

Εθνικός - Νο Βουλιαγμένης 11-5

Πήρε προβάδισμα από την αρχή ο Κυπελλούχος Ευρώπης Εθνικός NOBEL HELLAS και νίκησε άνετα 11-5 τον ΝΟ Βουλιαγμένης, σε εξ αναβολής αναμέτρηση της 17ης αγωνιστικής που έγινε στο Εθνικό Κολυμβητήριο Πειραιά. Ο γηπεδούχος προηγήθηκε 6-2 στο ημίχρονο και κράτησε σταθερά, διαφορά ασφαλείας.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-1, 3-1, 2-2

ΕΘΝΙΚΟΣ NOBEL HELLAS: Σωτηρέλη, Ιωάννου 1, Ι. Χαραλαμπίδη, Ελληνιάδη 2, Κοντονή 2, Πάρκες, Χατζηκυριακάκη 1, Αλκ.Μπενέκου 1, Ρακιντζή 1, Στεφ. Χαραλαμπίδη 3, Ι. Μπενέκου, Μπερίκου, Τζόνσον, Γκότζια, Καραμπέτσου..

Ν.Ο.ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗΣ: Κοτσιώνη, Καϊάφα, Χυδηριώτη 1, Μουστακαρία, Γιαννοπούλου 1, Ριντζ 1, Τανκέεβα 2, Μ.Πάτρα, Καλαϊτζή, Διαμαντοπούλου, Σάντα, Αγγελίδη, Ειρ. Πάτρα, Ευκαρπίδη, Ανδρεάδη.