ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Tρίτωσε το χρυσάφι

Παγκόσμιοι πρωταθλητές αναδείχθηκαν στη Σκωτία οι Κουρκούμπας, Ν.Γκουντούλας, Α.Γκουντούλας, Τσουρτσούλας

Τον χορό μεταλλίων έκλεισε το πλήρωμα στην τετράκωπο άνευ πηδαλιούχου. Οι Απόστολος Κουρκούμπας, Νίκος Γκουντούλας, Απόστολος Γκουντούλας, Βαγγέλης Τσουρτσούλας κατέκτησαν την πρώτη θέση στον τελικό με 6:04.10.
Πριν από ένα χρόνο οι τρεις εξ αυτών (έλειπε ο Τσουρτσούλας) και ο Βαγγέλης Κουλουρίζος είχαν κατακτήσει το αργυρό μετάλλιο. Δεύτερη ήταν η Αυστρία με 6:04.50 και τρίτη η Ελβετία με 6:05.32.

Νωρίτερα, οι Νίκος Μέννης και Νίκος Παππάς είχαν τερματίσει έκτοι στον τελικό του διπλού σκιφ με χρόνο 6:29.64.

Παγκόσμιοι πρωταθλητές αναδείχθηκαν οι Λευκορώσοι Μίχαλ και Σχαρμπαχένια με 6:19.24 με δεύτερους τους Γερμανούς Σουλτς και Γκρόμαν με 6:19.60 και τρίτους τους Βρετανούς Κάζινς και Λούκας με 6:21.24.