ΚΩΠΗΛΑΣΙΑ

Με μετάλλια στις αποσκευές

Τσιάβου

"Φορτωμένη" με μετάλλια θα επιστρέψει η ελληνική αποστολή από το Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα στο Πόζναν, το πρώτο μετά το 1973.

Πρωταθλητές Ευρώπης αναδείχθηκαν δύο ελληνικά πληρώματα. Η Χρύσα Μπισκιτζή και η Αλεξάνδρα Τσιάβου κατέκτησαν την πρώτη θέση στο διπλό σκιφ ελαφρών βαρών με χρόνο 7:21.03.
Πρώτη θέση, για πρώτη φορά στην καριέρα τους, κατέκτησαν στο διπλό σκιφ και οι Γιάννης Τσάμης και Γιάννης Χρήστου με 6:28.78.

Θύματα έκπληξης έπεσαν ο Βασίλης Πολύμερος και ο Δημήτρης Μούγιος. Οι «αργυροί» παγκόσμιοι πρωταθλητές, που είχαν προκριθεί με τον καλύτερο χρόνο, κατετάγησαν δεύτεροι με 6:39.26 πίσω από τους Ούγγρους Ζολτ Χίρλινγκ και Τάμας Βάργκα (6:36.99).

Το χάλκινο μετάλλιο στο τετραπλό σκιφ άνευ εξασφάλισε η νεαρή τετράδα των Γιώργου Τζιομπανίδη, Γιάννη Τσίλη, Γιώργου Τζάλλα και Παύλου Γαβριηλίδη.

Τέλος η τετράκωπος άνευ ελαφρών βαρών των ανδρών με τους Ηλία Παππά, Απόστολο Κουρκούμπα, Θανάση Λιόλιο και Βαγγέλη Τσουρτσούλα επέλεξε να μην συμμετάσχει στον μικρό τελικό.