ΑΕΚ

Σαφχάουζεν - ΑΕΚ 30-26: Πλήρωσε τα λάθη της η Ένωση

Ο Πάτρικ Λέμος με τη φανέλα της ΑΕΚ
Ο Πάτρικ Λέμος με τη φανέλα της ΑΕΚ INTIME SPORTS

Η ΑΕΚ ηττήθηκε εκτός έδρας 30-26 από την Σαφχάουζεν Καντέτεν για την 5η αγωνιστική του τέταρτου ομίλου του EHF European League

Μία ήττα που κάνει ακόμα πιο δύσκολη την πρόκριση στην επόμενη φάση του EHF European League γνώρισε η ΑΕΚ, η οποία ηττήθηκε 30-26 από την Σαφχάουζεν Καντέτεν στην Ελβετία.

Η Ένωση ήταν νευρική, υπέπεσε σε πολλά λάθη και γνώρισε την ήττα από τους Ελβετούς οι οποίοι από το δέκατο λεπτό του αγώνα και μετά κυριάρχησαν.

Είναι χαρακτηριστικό ότι οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια έχοντας μία διαφορά οκτώ τερμάτων (18-10) την οποία η ΑΕΚ προσπάθησε να ανατρέψει στο δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν τα κατάφερε.

Μεγάλη ζημιά έκαναν οι Ζέντερ (10 γκολ) και Κανέλιας (7 γκολ), ενώ σε μεγάλη ημέρα βρέθηκε και ο τερματοφύλακας Πιλίποβιτς. Για την ΑΕΚ ο Μυλωνάς πέτυχε επτά τέρματα, ενώ ο Μόγια βρήκε έξι φορές τα αντίπαλα δίχτυα.

Σαφχάουζεν - ΑΕΚ 30-26

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 6-6, 11-7, 14-8, 16-9, 18-10 (ημιχρ.), 20-11, 22-13, 24-16, 26-19, 29-23, 30-26

Σαφχάουζεν: Πιλίποβιτς, Ζέντερ 10, Ματζκεν, Κιτέλ 4, Κανέλιας 7, Σμιντ 1, Σοπέρ, Τζέρι, Λίερ, Γκέρμπλ 2, Μάρκοβιτς, Μάρος 5, Σέλκερ, Τόμινεκ 1, Χέρμπεργκερ, Μπιόσκα

ΑΕΚ: Αραμπατζής 2, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Μυλωνάς 7, Ηλιόπουλος, Πλάθα, Μόγια 6, Κωτσιόνης, Παπαδιονυσίου, Ουγκάλδε 4, Μπεντζαλί, Καλόμοιρος, Μπεριά 3, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς