ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ

Ολυμπιακός - Φερεντσβάρος 39-32: Ερυθρόλευκο πάρτι και ιστορική πρόκριση στους τελικούς του European Cup

INTIME

Ο Ολυμπιακός της Ευρώπης δήλωσε παρών σε ένα ακόμα άθλημα. Οι "ερυθρόλευκοι" δυσκολεύτηκαν μόλις για δέκα λεπτά κόντρα στη Φερεντσβάρος και με συνολικό σκορ 67-60 έκλεισαν ραντεβού για τους διπλούς τελικούς του European Cup.

Ο Ολυμπιακός γράφει ιστορία σε ένα ακόμα άθλημα, καθώς μετά το μπάσκετ ανδρών, πόλο ανδρών, πόλο γυναικών, βόλεϊ ανδρών και βόλεϊ γυναικών θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει ένα ακόμα ευρωπαϊκό τρόπαιο, αυτή τη φορά στο χάντμπολ ανδρών.

Οι "ερυθρόλευκοι" στη ρεβάνς στο κλειστό της Ηλιούπολης δυσκολεύτηκαν μόλις στα πρώτα δέκα λεπτά κόντρα στη Φερεντσβάρος, στη συνέχεια έδειξαν την ανωτερότητά τους και χάρις στην εκπληκτική εκκίνηση στο δεύτερο ημίχρονο, στο οποίο έτρεξαν σερί 10-6, απέκλεισαν τους Ούγγρους σε συνολικό σκορ 67-60 και έκλεισαν ραντεβού για τους διπλούς τελικούς του European Cup.

Εκεί οι Πειραιώτες περιμένουν τον νικητή του ζευγαριού Βάλουρ - Μινάουρ Μπαΐα Μάρε, με τους Ισλανδούς να είναι το απόλυτο φαβορί, καθώς στον πρώτο αγώνα επικράτησαν των Ρουμάνων με 36-28.

Εκτός από τον αντίπαλό του, πλέον ο Ολυμπιακός θα περιμένει να μάθει και τις ακριβείς ημερομηνίες και ώρες των διπλών τελικών. Η γηπεδούχος ομάδα του πρώτου αγώνα θα προκύψει μετά από κλήρωση στις 30 Απριλίου.

Πρώτος σκόρερ των "ερυθρόλευκων" ήταν ο Σάββας Σάββας με εννέα τέρματα, ενώ από την πλευρά της Φερεντσβάρος ο Μπέντσε Νάγκι με έξι.

Το ματς

Η Φερεντσβάρος μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να προηγηθεί με δύο γκολ (0-2), διαφορά που κράτησε μέχρι και το 4:45, όταν με το δεύτερο γκολ του ο Νάγκι διαμόρφωσε το 2-4.

Σε εκείνο το σημείο ο Σάββας πήρε το "όπλο" του και με δύο σερί τέρματα ισοφάρισε σε 4-4, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρ-χέρι μέχρι και το 11' όταν ο Σλίσκοβιτς έδωσε το προβάδισμα με δύο γκολ στον Ολυμπιακό (9-7).

Το ημίχρονο έκλεισε με τους Πειραιώτες να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση με διαφορετικούς σκόρερ, ενώ "έσφιξαν" την άμυνά τους και πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 21-18.

Κλειδί της άνετης επικράτησης του Ολυμπιακού ήταν τα 12' του δευτέρου τριανταλέπτου, εκεί που οι "ερυθρόλευκοι" έτρεξαν ένα σερί 10-6 και εκτόξευσαν τη διαφορά στο +7 (31-24) βάζοντας τέλος στα όνειρα των Ούγγρων για πρόκριση στους μεγάλους τελικούς.

Τα τελευταία 18' ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, αφού η Φερεντσβάρος έψαχνε ένα θαύμα, το οποίο με την απόδοσή τους οι παίκτες του Ζέλικο Μπάμπιτς δεν το επέτρεψαν σε καμία στιγμή.

Ο Σλίσκοβιτς με γκολ στο 53' εκτόξευσε τον δείκτη του σκορ στη μεγαλύτερη τιμή του (37-29), ενώ ο Σάββας Σάββας ήταν αυτός που με δική του εύστοχη εκτέλεση πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 39-32.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 7-6, 12-10, 14-11, 17-16, 21-18 (ημχ), 24-21, 28-23, 32-26, 33-29, 37-30, 39-32

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπάμπιτς): Τζηράς 1, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης 5, Βίντα 2, Τζίμπουλας 1, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας 1, Σλίσκοβιτς 8, Δομπρής 2, Σμόκοτ, Πασσιάς 2, Μοντόρο, Σλαβούλιτσα, Κάβτσιτς 6, Μιχαηλίδης 1, Σάββας 10.

ΦΕΡΕΝΤΒΑΡΟΣ (Παστόρ): Μπόγκναρ 5, Φούζι 5, Νάγκι 8, Ιμρέ 2, Μπάλογκ 2, Πόρνταν, Ντεμπρετσένι 2, Μπόρμπελι, Γκίορι, Μίκιτα 6, Φούλοπ, Ζέπεσι, Μπουιντόσο, Κόβασικς 2

Διαιτητές: Τσερνάβσκις- Μπογκντάνοφς (Λετονία) Παρατηρητής: Βουκασίνοβιτς (Σερβία), Δίλεπτα: 4-5, Πέναλτι: 4/5-1/1