HANDBALL PREMIER

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 18-18: Δίχως νικητή το ντέρμπι της Handball Premier μετά από ματσάρα

HANDBALL PREMIER /  -  (  / EUROKINISSI)
HANDBALL PREMIER / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Σε ένα ματς το οποίο κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον σε όλη τη διάρκειά του ο Ολυμπιακός και η ΑΕΚ ολοκλήρωσαν τη μεταξύ τους αναμέτρηση με το ισόπαλο 18-18.

Ένα ντέρμπι με τα όλα του είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν οι φίλοι του χάντμπολ ανάμεσα στον Ολυμπιακό και την ΑΕΚ, το οποίο ολοκληρώθηκε με το ισόπαλο 18-18.

Στο μεγάλο ματς της 5ης αγωνιστικής της Handball Premier κυριάρχησε το πάθος και οι άμυνες των δύο ομάδων με τους δύο αντιπάλους να εναλλάσσονται στο προβάδισμα.

Αμφότεροι στο τέλος είχαν την ευκαιρία να πάρουν το ματς όμως οι δύο τερματοφύλακες, ο Κοτανίδης από την μία και ο Μπουκοβίνας από την άλλη, κράτησαν την ισοπαλια.

Το ματς: Από την αρχή ο αγώνας είχε χαρακτήρα ντέρμπι. Οι άμυνες των δύο ομάδων κυριάρχησαν στα πρώτα λεπτά, ενώ είδαμε και πολλά λάθη.

Ο Ολυμπιακός έπαιρνε συνεχώς ένα ισχνό προβάδισμα ενός τέρματος και η ΑΕΚ απαντούσε άμεσα με αποτέλεσμα οι δύο ομάδες να πηγαίνουν χέρι χέρι μέχρι το 23ο λεπτό.

Στο επόμενο τετράλεπτο η ΑΕΚ έτρεξε επί μέρους 4-0 και το 9-8 μετατράπηκε σε 9-12 για να αποκτήσει η Ένωση προβάδισμα τριών τερμάτων στο 28'. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε άμεσα και με επί μέρους 2-0 μείωσε στο γκολ με το 11-12 να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Μέχρι τα μισά του δευτέρου ημιχρόνου η ΑΕΚ συντηρούσε μια διαφορά δύο τερμάτων, όμως ο Ολυμπιακός έφερε το ματς στα ίσα 15-15 στο 46'. Ο Μπάγιος έβαλε μπροστά στο σκορ τους ερυθρολευκους μετά από ώρα και το ντέρμπι κράτησε μέχρι το φινάλε.

Το τέρμα του Τζηρά περίπου τέσσερα λεπτά πριν το τέλος του αγώνα ήταν αυτό που διαμόρφωσε το τελικό 18-18, αφού στο τέλος τόσο ο Κοτανίδης όσο και ο Μπουκοβίνας κατέβασαν ρολά.

Ειδικά ο πορτιέρε της ΑΕΚ νίκησε σχεδόν σε νεκρό χρόνο τον Μπάγιο κρατώντας το 18-18.

Ολυμπιακός - ΑΕΚ 18-18

Τα πεντάλεπτα: 2-1, 3-2, 5-5, 8-8, 9-9, 11-12 (ημ.), 12-13, 13-15, 13-15, 16-16, 18-17, 18-18

Ολυμπιακός: Κοτανίδης, Κουκουλάς, Καραμπουρνιώτης, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Τερλέτσκι, Παπαδημητρίου, Κανδύλας, Μπάγιος 3, Παπαδόπουλος 7, Δομπρής 1, Αραπακόπουλος 2, Πασσιάς, Μοντόρο 3, Μιχαηλίδης, Οστρούτσκο 2.

ΑΕΚ: Ουγκάλδε 3, Πλάθα 1, Μόγια 1, Μπριάτκα, Τζηράς 4, Αραμπατζής, Λέμος 1, Ηλιόπουλος 1, Μπεριά 5, Μπετζιλαλί, Μυλωνάς, Καλόμοιρος 2, Νικολαΐδης, Μπουκοβίνας, Άντζελιτς, Παπαδιονυσίου.