ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Ιωνικός ΝΦ-Ηλυσιακός 29-32

Γκέρτσος (Ιωνικός ΝΦ)

Η ομάδα των Ιλίσίων επικράτησε εκτός έδρας του Ιωνικού στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής

Η ομάδα του Θοδωρή Γκίνη που ισοβαθμούσε με τον Ιωνικό στην ένατη θέση της βαθμολογίας πήρε τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, όταν ο Παπακυπριανού έδωσε προβάδισμα δύο γκολ στην ομάδα του (5-7).

Η διαφορά ανέβηκε στα τέσσερα τέρματα (12-16) και ο Κοκολοδημητράκης είχε τη δυνατότητα να δώσει προβάδισμα πέντε γκολ στον Ηλυσιακό, αν βέβαια έβρισκε στόχο από θέση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 17-14 στο πρώτο ημίχρονο.

Παρά την ισοφάριση του αγώνα από τον Ιωνικό (17-17), ο Ηλυσιακός "έσφιξε" την άμυνα του, "παγίωσε" τη διαφορά στα πέντε γκολ (18-23, 20-25, 23-28).

Ο Ιωνικός αντεπιτέθηκε στα τελευταία λεπτά, μάταιη προσπάθεια όμως με το παιχνίδι να λήγει σε 32-29.

Aπό τις υπόλοιπες αναμετρήσεις ξεχωρίζει η ισοπαλία που απέσπασε η ΧΑΝΘ από την ΑΕΚ και η εκτός έδρας νίκη των Βριλησσίων επί του ΠΑΟΚ.