HANDBALL PREMIER

Handball Premier: Ήττα για τον Ολυμπιακό από την Πυλαία, συνέχισαν με νίκες ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Ο Ολυμπιακός ηττήθηκε από την Πυλαία και η πρόκριση στους τελικούς της Handball Premier θα κριθεί στην τελευταία αγωνιστική και στο ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Έκλεισε θέση και περιμένει η ΑΕΚ.

Μεγάλη νίκη πήρε η Πυλαία απέναντι στον Ολυμπιακό. Ο σύλλογος της Θεσσαλονίκης εκμεταλλεύτηκε την έλλειψη ρυθμού των ερυθρόλευκων και επικράτησαν 28-25.

Οι ερυθρόλευκοι είχαν σημαντικές απουσίες αφού αγωνίστηκαν χωρίς τους Οστρούτσκο, Πασσιά και Μπάγιο, ενώ οι Καραμπουρνιώτης, Δομπρής και Κανδύλας έπαιξαν για λίγα λεπτά.

Μετά από αυτή την ήττα ο Ολυμπιακός κρατά την τύχη στα χέρια του για την πρόκριση στους τελικούς αφού χριάζεται νίκη, η ισοπαλία απέναντι στον ΠΑΟΚ την τελευταία αγωνιστική για να πάρει τη δεύτερη θέση.

Παράλληλα, οι ερυθρόλευκοι μπορούν ακόμα και με ήττα με βρεθούν δεύτεροι αρκεί αυτή να είναι με λιγότερα από πέντε τέρματα (είχαν επικρατήσει με τέσσερα γκολ διαφορά).

Πυλαία - Ολυμπιακός 28-25

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 4-2, 4-4, 7-6, 9-8, 11-11 (ημχ.), 16-14, 19-16, 21-19, 24-20, 26-22, 28-25

Πυλαία (Ανανιάδης): Μπαμπατσανίδης, Ζαφείρης 2, Αντωνιάδης, Μέτσης 3, Τσαμεσίδης 5, Γιαννακίδης, Κουκμίσης 2, Τριανταφυλλίδης 3, Σαμαράς, Μπάτσιος 2, Αλεξανδρίδης 6, Παπαγεωργίου 2, Ελευθεριάδης, Αλατσατιανός 1, Γιαννακόπουλος 2, Παπαδόπουλος

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Κουκουλάς, Κρητικός 1, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης 2, Μπούντιτς 2, Παπαδημητρίου, Κανδύλας 1, Παπαδόπουλος 4, Δομπρής 4, Αραπακόπουλος 1, Πασσιάς, Μοντόρο 5, Σλαβούλιτσα 2, Μιχαηλίδης 1, Μπάουερ

Έκλεισε θέση στους τελικούς η ΑΕΚ

Το καθήκον της έκανε η ΑΕΚ στην Δράμα καθώς επικράτησε 28-23 της τοπικής ομάδας, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Β’ Φάσης της Handball Premier και απομένει πλέον η τελευταία αγωνιστική απέναντι στην Πυλαία.

Η ΑΕΚ με αυτή τη νίκη κατέκτησε και μαθηματικά την 1η θέση στη Β’ Φάση της Handball Premier και θα διεκδικήσει το 3ο διαδοχικό και 5ο συνολικά Πρωτάθλημα της Ιστορίας της με πλεονέκτημα έδρας! Αντίπαλος της θα είναι ένας εκ των Ολυμπιακού ΣΦΠ/Ομίλου Ξυνή ή ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι (1-3, 2-6), με την Δράμα ωστόσο να πλησιάζει τον «δικέφαλο». Μείωσε στο γκολ (5-6), ενώ ισοφάρισε σε 7-7 την ΑΕΚ παίρνοντας μάλιστα λίγο αργότερα προβάδισμα (9-8). Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι (11-11, 12-12), με την ΑΕΚ να περνάει μπροστά χάρη σε πέναλτι του Λέμος. Το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 12-13.

Στο δεύτερο μέρος, η ΑΕΚ πήρε μια διαφορά τριών τερμάτων με Μόγια και Ουγκάλντε (13-16). Η «Ένωση» όχι μόνο διατήρησε τη διαφορά (20-23), αλλά την ανέβασε (20-25) χάρη σε δύο διαδοχικά τέρματα του Αραμπατζή. Ο Λέμος με δύο σερί γκολ διαμόρφωσε το 23-28, που έμελλε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

Δράμα – ΑΕΚ 23-28

Tα πεντάλεπτα: 1-3, 2-5, 7-7, 9-8, 11-11, 12-13 (ημιχρ.), 14-17, 16-19, 19-22, 19-23, 22-26, 23-28

Δράμα (Αθανάσιος Βαλαβάνης): Τοζακίδης, Παπάζογλου, Πούλιος, Καφαντάρης 1, Νίκολιτς, Χαϊτίδης 3, Κοβογλανίδης, Κοτσαμαρίκογλου, Πολύδωρος 1, Τορνικίδης, Τόσκας 8, Τουνγκελίδης 6, Καλαϊτζίδης, Δεμερτζίδης, Παπαδόπουλος 4, Κρανιώτης

ΑΕΚ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Αραμπατζής 9, Μπριάτκα, Βασιλείου-Τσάφος, Στεφάνοβιτς 2, Σεβέλεφ 1, Νικολαΐδης 1, Λέμος 10, Άντζελιτς, Μυλωνάς, Ηλιόπουλος, Μπουκοβίνας, Πλάθα 1, Μόγια 3, Ουγκάλντε 1, Καλόμοιρος
Διαιτητές: Γράψας-Κυριακού. Δίλεπτα: 2-1. Πέναλτι: 2/3-4/6.

Νίκησε και ελπίζει ο ΠΑΟΚ

Με νίκη συνέχισε τις υποχρεώσεις του στην Β' Φάση της Handball Premier ο ΠΑΟΚ, επικρατώντας του Ιωνικού Ν. Φιλαδέλφειας με 29-22, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής.

Ο Δικέφαλος σε ακόμα ένα παιχνίδι είχε να διαχειριστεί τις σημαντικές απουσίες, καθώς στα προβλήματα των Σεϊρεκίδη και Στογιάνοβιτς, ήρθαν να προστεθούν αυτές των Παπάζογλου, Τζωρτζίνη και Γκιγκόφ.

Ισορροπημένη ήταν η εικόνα του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά, με τις δύο ομάδες να διαδέχονται η μία την άλλη στο σκορ. Ο ΠΑΟΚ εμφάνισε πολυπροσωπία στο σκοράρισμα, παίρνοντας τέρματα τόσο από την περιφέρεια, όσο και από τα εξτρέμ και τους πίβοτ. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του πρώτου μέρους, οι «ασπρόμαυροι» δυνάμωσαν την άμυνα τους, κάτι που τους έδωσε ένα μικρό προβάδισμα, καθώς με γκολ του Μέντουριτς το πρώτο ημίχρονο τελείωσε στο 15-12.

Με «φόρα» ξεκίνησε στο δεύτερο μέρος ο ΠΑΟΚ, ανεβάζοντας ρυθμούς, πράγμα που του έδωσε και την αύξηση του προβαδίσματος. Παίρνοντας σημαντική βοήθεια από τα εξτρέμ, με τους Καβουσανάκη, Μανωλούδη και Δεληζάνο να συμμετέχουν ενεργά στο σκοράρισμα, αλλά παράλληλα έχοντας και τον Τριανταφυλλίδη σε μεγάλη μέρα, ο Δικέφαλος πήρε διαφορά ασφαλείας στο τελευταίο τέταρτο του παιχνιδιού, 24-16. Στα τελευταία λεπτά, ο Μπάρμπας συνέχισε την πολύ καλή του παρουσία κάτω από τα δοκάρια, ο Μισαηλίδης ηγήθηκε επιθετικά, και έτσι ο ΠΑΟΚ πήρε ακόμα μία νίκη, επικρατώντας του Ιωνικού με 29-22.

ΠΑΟΚ – ΙΩΝΙΚΟΣ AFFIDEA 29-22

Τα πεντάλεπτα: 4-2, 5-5, 8-7, 9-8, 13-9, 15-12 (Ημχ) 17-13, 20-14, 24-16, 24-18, 26-18, 29-22

ΠΑΟΚ (Γούσιος): Δεληζάνος 3, Παλάσκας, Βελισσαρίου, Τσαμουρίδης 1, Νικολαΐδης 4, Μέντουριτς 2, Μπάρμπας, Βαφείδης, Μανωλούδης 1, Καβουσανάκης 5, Τριανταφυλλίδης 6, Γιορανίδης 2, Μισαηλίδης 4, Μαρίνος 1, Χατζηλίας, Παπαγιώτας

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αρβανίτης): Κιαρτζίδης, Αϊβαλιώτης Σ. 5, Αργυράκης 1, Παπαδόπουλος, Ζαχάρης, Μπραουδάκης, Συγγάρης, Βασιλείου-Τσάφος, Αϊβαλιώτης Π., Χαντέλης 4, Μπούτος 3, Καραμασιώτης 2, Μαντζόπουλος 4, Λιόλιος 2, Μπαλάσκας 1, Λόλας
Διαιτητές: Λινάρδος – Νικολαΐδης, Δίλεπτα: 5-2 (Κόκκινες: Καβουσανάκης, 38:16 με 3ηδίλεπτη, Συγγάρης, 38:16, απευθείας κόκκινη και μπλε κάρτα) Πέναλτι: 2/2-4/4

Παρατηρήσεις διαιτητών: Στο 38:16 αποβλήθηκε με κόκκινη-μπλε κάρτα ο αθλητής της Β’ ομάδας, Συγγάρης Αθανάσιος και κρατήθηκε το δελτίο του, διότι μετά από πρόκληση που δέχθηκε από λεκτική ενέργεια του αθλητή της Α’ ομάδας, Καβουσανάκη Βασιλείου, (χωρίς να ακούσουν οι διαιτητές τι ακριβώς ειπώθηκε), ο ανωτέρω παίκτης πέταξε επιδεικτικά την μπάλα στην πλάτη του εν λόγω αντιπάλου του.