ΕΘΝΙΚΗ ΕΛΛΑΔΟΣ

Ελλάδα - Ρουμανία 20-32: Νέα ήττα για την Εθνική που συνεχίζει χωρίς νίκη στα προκριματικά του Euro 2024

Η Εθνική ομάδα χάντμπολ των γυναικών ηττήθηκε με 20-32 από τη Ρουμανία στη 2η αγωνιστική της προκριματικής φάσης του Euro 2024.

Την ήττα με 32-20 από την πανίσχυρη Ρουμανία στο ΔΑΚ Λευκόβρυσης Κοζάνης γνώρισε η Εθνική Γυναικών στη 2η αγωνιστική του 1ου ομίλου των προκριματικών του ΕURO 2024.

Η ελληνική ομάδα τα έδωσε όλα απέναντι σε μία από τις κορυφαίες σχολές του γυναικείου χάντμπολ, έχοντας πολύ καλή παρουσία στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου.

Στο 19’ η Ελλάδα ήταν πίσω με 9-7 και έχασε αρκετές ευκαιρίες να μειώσει ακόμα περισσότερο, ενώ το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 8-15. Στο δεύτερο μέρος η εμπειρία και η ποιότητα της Ρουμανίας δεν άφησαν το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα να πλησιάσει στο σκορ και το παιχνίδι έληξε με 20-32.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η Ρουμανία είχε νικήσει στην πρεμιέρα τη Βοσνία με 49-18!

Οι επόμενοι αγώνες για την Εθνική μας στον Α’ όμιλο είναι στις 28 Φεβρουαρίου και 2 Μαρτίου απέναντι στη Βοσνία.

• Τα πεντάλεπτα: 2-3, 3-7, 3-9, 7-10, 7-10, 8-15 (ημχ), 8-17, 12-18, 14-23, 16-25, 18-30, 20-32
  • ΕΛΛΑΔΑ (Δανήλος): Μ. Κεπεσίδου, Χατζηπαρασίδου 4, Ζενέλι, Αμβροσιάδου, Ζυγούρα 4, Σαμολαδά, Τσικνάκη, Φράγκου, Ν. Κεπεσίδου 1, Μανιά 3, Σεβδίλη 2, Κερλίδη 2, Στουγιαννίδου 3, Αργυροπούλου 1, Ανδρίτσου, Καραμάνου
  • Διαιτητές: Ράους- Λίνστερ (Λουξεμβούργο), Παρατηρητής: Καπλάνης (Κύπρος), Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 4/5-2/2

Μενέλαος Δανήλος (Ομοσπονδιακός τεχνικός): "Ξέραμε ότι ήταν πολύ δύσκολο να ήμασταν 60 λεπτά ανταγωνιστικοί με τη Ρουμανία. Κάνοντας μια αποτίμηση και των δύο αγώνων με Κροατία και Ρουμανία, υποσχεθήκαμε ότι θα είμαστε μέσα στο γήπεδο από το 1ο έως το 60ο λεπτό και το κάναμε. Πρέπει να κρατήσουμε όλα τα θετικά στοιχεία, να βελτιώσουμε τις αδυναμίες μας και να πάμε στα δύο σημαντικά παιχνίδια με τη Βοσνία με τις καλύτερες δυνατές συνθήκες".

Κατερίνα Μανιά (διεθνής αθλήτρια): "Ήταν ένα πολύ δύσκολο παιχνίδι, το γνωρίζαμε από την αρχή. Πιστεύω πως όλα τα κορίτσια δώσαμε το 100%, κάναμε το καλύτερο δυνατό. Συνεχίζουμε στο στόχο μας στα δύο ματς με τη Βοσνία, τα οποία θέλουμε να είναι νικηφόρα".