HANDBALL PREMIER

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-23: Νίκησε η Ένωση και έδωσε παράταση στη μάχη για τον τίτλο στην Handball Premier

Η ΑΕΚ με όπλα την άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση επικράτησε 26-23 του Ολυμπιακού και μείωσε σε 2-1 τη σειρά των τελικών της Handball Premier.

Παράταση στη σειρά των τελικών της Handball Premier έδωσε η ΑΕΚ. Η Ένωση επικράτησε 26-23 του Ολυμπιακού και μείωσε σε 2-1.

Οι παίκτες του Αλβανού είχαν ως βασικά όπλα την άμυνα και τον πλουραλισμό στην επίθεση ενώ σημαντική δουλειά έκανε ο Κοτσιώνης τον οποίο εμπιστεύτηκε ο κόουτς της Ένωσης.

Στην αντίπερα όχθη ο Ολυμπιακός έμεινε χαμηλά στην επίθεση, Μοντόρο και Οστρούτσκο περιορίστηκαν και έτσι δεν μπόρεσε να δώσει τέλος στους τελικούς.

Το ματς: Η ΑΕΚ ήταν αυτή που μπήκε πιο δυνατά στον τελικό και βρίσκοντας περισσότερες λύσεις στην επίθεση κατάφερε να χτίσει μια διαφορά δυο τερμάτων. Ο Ολυμπιακός έφερε το σκορ στα ίσα στο 6-6, όμως εκ νέου η Ένωση κατάφερε να ξεφύγει.

Μάλιστα, οι παίκτες του Αλβανού κατάφεραν να αποκτήσουν διαφορά τεσσάρων τερμάτων (12-8), αλλά οι ερυθρόλευκοι με επί μέρους 3-0 μείωσαν στο γκολ (12-11). Τελικά, με τέρμα του Λέμος η ΑΕΚ πήγε στα αποδυτήρια με δύο γκολ διαφορά (13-11).

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο δεύτερο ημίχρονο καταφέραν γρήγορα να ανεβάσουν τη διαφορά στα έξι τέρματα 19-13 μετά από οκτώ λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο.

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 26-23

Τα πεντάλεπτα: 3-2, 6-4, 8-6, 10-7, 12-8, 13-11 (ημ.), 16-11, 20-15, 22-17, 25-20, 25-21, 26-23

ΑΕΚ (Αλβανός): Aραμπατζής 3, Στεφάνοβιτς 2, Τζηράς 1, Σεβέλεφ, Νικολαΐδης, Λέμος 1, Άντζελιτς, Μυλωνάς 4, Μπουκοβίνας, Πλάθα 3, Μόγια 1, Κοτσιώνης 3, Παπαδιονυσίου 1, Ουγκάλντε, Καλόμοιρος, Κεδέρης 6

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Καρασαββίδης): Κοτανίδης, Καραμπουρνιώτης 2, Παπαβασίλης, Μπούντιτς, Κανδύλας, Μπάγιος 2, Παπαδόπουλος 5, Δομπρής 4, Δεληχρήστος, Αραπακόπουλος, Πασσιάς 1, Μοντόρο 3, Σλαβούλιτσα, Μιχαηλίδης 1, Οστρούσκο 3, Μπάουερ

Πέναλτι: 3/3 , 3/4