ΧΑΝΤΜΠΟΛ

ΑΕΚ κορυφής!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 32-29 του Διομήδη Άργους στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών και "αγκάλιασε" την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο

Η ΑΕΚ δεν χάνει (σχεδόν) ποτέ από τον Διομήδη Άργους στην έδρα του. Η Ένωση νίκησε τους "Λύκους" και στο κλειστό του Πανελληνίου, επικρατώντας με 32-29 του Διομήδη στο ντέρμπι της 14ης αγωνιστικής της Α1 Ανδρών.

Η ομάδα του Γιάννη Αρβανίτη άνοιξε τη διαφορά στη βαθμολογία στους τρεις βαθμούς και έκανε το πρώτο βήμα για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ήταν ο (εικονιζόμενος) Σάββας Καρυπίδης που σημείωσε εννιά γκολ. Ο διεθνής τερματοφύλακας Κώστας Τσιλιμπάρης μπήκε στον αγωνιστικό χώρο στο δεύτερο ημίχρονο και με σειρά εξαιρετικών επεμβάσεων, βοήθησε την ομάδα του να ανοίξει διαφορά επτά γκολ (22-15 στο 34:44).

Δείτε εδώ πως καλύψαμε LIVE το ντέρμπι κορυφής.

Τα 5λεπτα: 4-3, 7-5, 11-9, 14-11, 16-14, 18-15 (ημχ.), 22-15, 22-18, 25-22, 29-26, 31-26, 32-29

Οι συνθέσεις των δύο ομάδων:

ΑΕΚ (Γ.Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 5, Μπακαούκας 3, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 2, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς 4, Νικολαϊδης, Σανίκης 5, Αλβανός 5, Καρυπίδης 8, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος, Χερουβείμ.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δ. Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 1, Μεγαλοοικονόμου 3, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 6, Σπέντζος, Ανανιάδης 2, Δεληγιάννης 2, Λοίζος, Μαστορογιάννης 2, Κεδέρης, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 10.

Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, παρατηρητής: Μίγκας, δίλεπτα: 6-5, πέναλτι: 3/3-7/8.

Η 14η αγωνιστική συνεχίζεται το Σάββατο (22/2) με τους αγώνες: Ποσειδών Λουτρακίου-Αρχέλαος Κατερίνης (18.00), Φοίβος Συκεών-Αερωπός Έδεσσας (18.00) και Φίλιππος Βέροιας-ΧΑΝΘ (18.00). Την Κυριακή (23/2) διεξάγεται η αναμέτρηση Αναγέννηση Βύρωνα-ΠΑΟΚ (14.00).