LA LIGA

Ζωντανή για παραμονή η Λεγκανές

Με τον Δημήτρη Σιόβα να αγωνίζεται σε όλο το ματς η Λεγκανές και να κερδίζει το πέναλτι που εκτέλεσε ο Ρούμπεν Πέρεθ νίκησε 1-0 στη Μαδρίτη τη Βαλένθια - αν και με δέκα παίκτες από το 54' - κι έμεινε ζωντανή στη μάχη της παραμονής. Έχασαν έδαφος για Ευρώπη οι νυχτερίδες.

Η Λεγκανές έχει ψυχή και την κατέθεσε το απόγευμα της Κυριακής (12/7) στην εντός έδρας αναμέτρηση με τη Βαλένθια. Την υποδέχθηκε στο Μπουτάρκε και τη νίκησε 1-0 χάρη στο γκολ του Ρούμπεν Πέρεθ με εκτέλεση πέναλτι στο 18ο λεπτό. Πέναλτι που κέρδισε ο Δημήτρης Σιόβας.

Οι πεπινέρος - με τους οποίους αγωνίστηκε σε όλο το ματς ο Έλληνας διεθνής κεντρικός αμυντικός - πήραν το τρίποντο αν και από το 54ο λεπτό έπαιζαν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Χόναταν Σίλβα.

Αν και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της, η Λεγκανές θα παλέψει μέχρι την τελευταία αγωνιστική για την παραμονή. Αντίθετα, οι νυχτερίδες έχασαν έδαφος για την έξοδο στο Europa League.

ΛΕΓΚΑΝΕΣ (Χαβιέρ Αγκίρε): Κουέγιαρ, Ροσάλες, Τάριν, Αουαζίεμ, Σιόβας, Χόναταν Σίλβα, Ρουμπάλ, Αμαντού, Ρούμπεν Πέρεθ (86' Ρέθιο), Κέβιν Ροντρίγκες (22' Μπρίαν Χιλ - 86' Άβιλες), Γκερέρο (62' Ρόκε Μέσα).

ΒΑΛΕΝΘΙΑ (Βόρο): Ντομένεκ, Βας (64' Φλορέντσι), Γκαμπριέλ (74 Λι , Ντιακαμπί, Χάουμε Κόστα (64' Τσερίσεβ), Κοκλέν, Παρέχο, Κοντογκμπιά (46' Φεράν Τόρες), Γκέδες, Γκαμεϊρό (87' Σομπρίνιο), Γκέδες.