LA LIGA

Ζιρόνα - Ατλέτικο 4-3: Ο Μαρτίν στο 90+1' εξουδετέρωσε το χατ τρικ του Μοράτα και κράτησε τους Καταλανούς μαζί με τη Ρεάλ

Girona's Artem Dovbyk, left, celebrates with teammates after scoring the opening goal during the Spanish La Liga soccer match between Barcelona and Girona at the Olimpic Lluis Companys stadium in Barcelona, Spain, Sunday, Dec. 10, 2023. (AP Photo/Joan Monfort)
Οι παίκτες της Ζιρόνα πανηγυρίζουν γκολ του Αρτέμ Ντόβμπικ @ 2023 JOAN MONFORT / AP IMAGES

Το φεστιβάλ γκολ στο ντέρμπι τίτλου της Καταλονίας βρήκε νικήτρια τη Ζιρόνα με 4-3 κόντρα στην Ατλέτικο χάρη σε γκολ του Ιβάν Μαρτίν στις καθυστερήσεις που εξουδετέρωσε το χατ τρικ του Άλβαρο Μοράτα.

Η σπουδαία μάχη τίτλου μεταξύ Ζιρόνα και Ατλέτικο ανταποκρίθηκε στις προσδοκίες, με τον Ιβάν Μαρτίν στις καθυστερήσεις να δίνει τη νίκη 4-3 στους Καταλανούς και το πέρας της 19ης αγωνιστικής της La Liga τους βρίσκει ακόμα ισόβαθμους με τη Ρεάλ στην κορυφή της βαθμολογίας.

Οι Καταλανοί έπιασαν στον ύπνο τους "ροχιμπλάνκος" με γκολ του Βάλερι Φερνάντεθ μόλις στο 2ο λεπτό, όμως βρήκαν απέναντί τους έναν σεληνιασμένο Άλβαρο Μοράτα. Ο Ισπανός επιθετικός ισοφάρισε στο 14' και μπορεί οι γηπεδούχοι να βρήκαν άλλα δύο γκολ με τους Σάβιο και Ντέιλι Μπλιντ έπειτα από ολιγωρία της άμυνας της Ατλέτικο, ο Μοράτα φώναξε ξανά "παρών".

Στο 44' μείωσε το σκορ (αμέσως μετά η Ατλέτικο έστειλε ξανά την μπάλα στα δίχτυα όμως το γκολ δεν μέτρησε μέσω VAR) και στο 54' έφερε το παιχνίδι στα ίσια με το τρίτο χατ τρικ της καριέρας του και πρώτο με τη φανέλα της Ατλέτικο.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν περισσότερες καλές ευκαιρίες, όμως ο Γιαν Όμπλακ χρειάστηκε κι αυτός για εκείνες της Ζιρόνα. Μία αναμπουμπούλα στην περιοχή κι ένα τυχερό σουτ του Μαρτίν στο 1ο λεπτό των καθυστερήσεων έστειλε την μπάλα στην εστία της Ατλέτικο και προκάλεσε έκρηξη χαράς στο "Μοντιλίβι", έπειτα από το καλύτερο ματς της σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής

• Χετάφε - Ράγιο Βαγεκάνο 0-2 (45+1', 47' Καμέγιο)
  • Ρεάλ Σοσιεδάδ - Αλαβές 1-1 (90+6' Θουμπιμέντι / 76' πέν. Ριόχα)
  • Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 3-1 (4' Γιαρεμτσούκ, 27' πέν., 57' πέν. Πεπέλου / 73' Ζ. Μορένο)
  • Γρανάδα - Κάντιθ 2-0 (22' Ουζούνι, 70' Θαραγόθα)
  • Ρεάλ - Μαγιόρκα 1-0 (78' Ρίντιγκερ)
  • Θέλτα - Μπέτις 2-1 (16' πέν. Άσπας, 90+6' Σβέντμπεργκ / 6' Ρουιμπάλ)
  • Ζιρόνα - Ατλέτικο 4-3 (2' Βάλερι, 26' Σάβιο, 39' Μπλιντ, 90+1' Μαρτίν / 14', 44', 54' Μοράτα)
  • 04/01 18:00 Οσασούνα - Αλμερία
  • 04/01 20:15 Σεβίλλη - Αθλέτικ
  • 04/01 22:30 Λας Πάλμας - Μπαρτσελόνα