BUNDESLIGA

Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-3: Ο Γκιρασί την έστειλε ακόμα πιο κοντά στην Μπάγερν

Ο Σερού Γκιρασί της Στουτγκάρδης σε στιγμιότυπο της αναμέτρησης με τη Χόφενχαϊμ για την Bundesliga 2022-2023 στην "Πρετσέρο Αρένα", Ζίνσχαϊμ | Τρίτη 24 Ιανουαρίου 2023 © 2023/MICHAEL PROBST/AP IMAGES

Ο Σερού Γκιρασί με ακόμα δύο γκολ έδωσε στη Στουτγκάρδη τη νίκη 3-2 στο Βόλφσμπουργκ και την έστειλε τέσσερις βαθμούς πίσω από την Μπάγερν.

Η Στουτγκάρδη υπέταξε και τη Βόλφσμπουργκ με 3-2 εκτός έδρας για την 24η αγωνιστική της Bundesliga και πλησίασε στους τέσσερις βαθμούς την Μπάγερν.

Η ομάδα του πιθανού διαδόχου του Τόμας Τούχελ στον πάγκο των Βαυαρών, Ζεμπάστιαν Χένες, κράτησε το παιχνίδι στα μέτρα της όταν προηγήθηκε με τον Σερού Γκιρασί στο 14ο λεπτό. Η ισοφάριση του Γιόακιμ Μάλε στο 50' δεν πανηγυρίστηκε αρκετά, αφού τέσσερα λεπτά αργότερα ξαναχτύπησε ο Γκιρασί.

Το 20ό τέρμα του στο πρωτάθλημα σημειώθηκε με εκτέλεση πέναλτι κι έβαλε τις βάσεις για τη νίκη, που διασφάλισε ο Τζόσα Βάγκνομαν στο 77'. Η μείωση του σκορ από τον Λούκας Νμέτσα δεν βοήθησε τους "λύκους", που έμειναν για όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς νίκη.

Τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής

• Φράιμπουργκ - Μπάγερν 2-2 (12' Γκίντερ, 87' Χέλερ / 35' Τελ, 75' Μουσιάλα)
  • Μάιντς - Γκλάντμπαχ 1-1 (12' Μπούρκαρτ / 55' Ενγκουμού)
  • Χαϊντενχάιμ - Άιντραχτ 1-2 (59' Πίρινγκερ / 38' αυτ. Γκίμπερ, 49' Ενκουνκού)
  • Ουνιόν - Ντόρτμουντ 0-2 (41' Αντεγέμι, 90' Μάατσεν)
  • Ντάρμστατ - Άουγκσμπουργκ 0-6 (1', 84' Τιτς, 12' Γένσεν, 20', 29' Ντεμίροβιτς, 25' Βάργκας)
  • Μπόχουμ - Λειψία 1-4 (7' Βίτεκ / 30' Όλμο, 68' Οπέντα, 71' αυτ. Όρντετς, 72' Πόουλσεν)
  • Βόλφσμπουργκ - Στουτγκάρδη 2-3 (50' Μάλε, 83' Νμέτσα / 14', 54' πέν. Γκιρασί, 77' Βάγκνομαν)
  • 03/03 16:30 Κολωνία - Λεβερκούζεν
  • 03/03 18:30 Χοφενχάιμ - Βέρντερ