SERIE A

Βερόνα - Γιουβέντους 2-2: Σκόνταψε και κινδυνεύει στη μάχη της 2ης θέσης

Ο Αντριέν Ραμπιό με τη φανέλα της Γιουβέντους σε ντέρμπι της Serie A απέναντι στην Ίντερ | 19 Μαρτίου 2023 @2023 /ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η Γιουβέντους δεν κατάφερε να κάμψει την αντίσταση της μαχητικής Βερόνα και κινδυνεύει να πέσει από τη 2η θέση για πρώτη φορά έπειτα από την 9η αγωνιστική.

Η Γιουβέντους βρισκόταν στη 2η θέση από τη 10η αγωνιστική της Serie A, όμως στην 23η κινδυνεύει να τη χάσει, μιας και έμεινε στην εκτός έδρας ισοπαλία 2-2 με τη Βερόνα.

Η αναμέτρηση του "Μαρκ' Αντόνιο Μπεντεγκόντι" δεν είχε πολλές ευκαιρίες, όμως είχε αρκετά γκολ και από νωρίς. Στο 11ο λεπτό ο Μάικλ Φολορούνσο άνοιξε το σκορ για την ομάδα του Μάρκο Μπαρόνι που δίνει μάχη παραμονής. Οι "μπιανκονέρι" απάντησαν με πέναλτι του Ντούσαν Βλάχοβιτς πριν συμπληρωθεί μισή ώρα αγώνα, με τον Σέρβο επιθετικό να αρχίζει ξανά στην κορυφή έχοντας δίπλα του τον 18χρονο Τούρκο Κενάν Γιλντίζ και όχι κάποιον εκ των Τιμ Γουεά, Αρκάντιους Μίλικ και Φεντερίκο Κιέζα που έμειναν στον πάγκο.

Το 2ο μέρος άρχισε επίσης με δύο γκολ. Ο Τιτζάνι Νόσλιν ανέκτησε το προβάδισμα των γηπεδούχων στο 52', όμως τρία λεπτά αργότερα ο Αντριάν Ραμπιό ισοφάρισε για τη Γιουβέντους, που απέτυχε να νικήσει για τέταρτη σερί αναμέτρηση και πλέον περιμένει να δει τι θα κάνει η Μίλαν στη Μόντσα.

Τα αποτελέσματα της 25ης αγωνιστικής

• Τορίνο - Λέτσε 2-0 (50' Μπελανόβα, 81' Σαπάτα)
  • Ίντερ - Σαλερνιτάνα 4-0 (17' Τουράμ, 19' Μαρτίνες, 40' Ντάμφρις, 90' Αρναούτοβιτς)
  • Νάπολι - Τζένοα 1-1 (90' Ενγκόνγκ / 47' Φρέντρουπ)
  • Βερόνα - Γιουβέντους 2-2 (11' Φολορούνσο, 52' Νόσλιν / 28' πέν. Βλάχοβιτς, 55' Ραμπιό)
  • 17/02 21:45 Αταλάντα - Σασουόλο
  • 18/02 13:30 Λάτσιο - Μπολόνια
  • 18/02 16:00 Ουντινέζε - Κάλιαρι
  • 18/02 16:00 Έμπολι - Φιορεντίνα
  • 18/02 19:00 Φροζινόνε - Ρόμα
  • 18/02 21:45 Μόντσα - Μίλαν