LA LIGA

Βαλένθια - Βιγιαρεάλ 2-1: Πέταξαν στο 93' οι "νυχτερίδες"

Ο Μανού Βαγιέχο πανηγυρίζει το γκολ της Βαλένθια κόντρα στην Μπαρτσελόνα
Ο Μανού Βαγιέχο πανηγυρίζει το γκολ κόντρα στην Μπαρτσελόνα AP PHOTO/ALBERTO SAIZ

Η Βαλένθια επικράτησε με 2-1 της Βιγιαρεάλ με ανατροπή και γκολ του Γκέδες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων της αναμέτρησης που άνοιξε την αυλαία της 26ης αγωνιστικής της La Liga.

Με γκολ του Γκέδες στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων η Βαλένθια επικράτησε 2-1 της Βιγιαρεάλ με ανατροπή και πήρε βαθμολογική ανάσα. Οι "νυχτερίδες" βρέθηκαν να χάνουν με 1-0 μέχρι το 86' αλλά κατάφεραν να βάλουν δύο γκολ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης και να πάρουν το τρίποντο.

Η Βιγιαρεάλ ήταν καλύτερη στο πρώτο μέρος και κατάφερε να πάρει προβάδισμα στο σκορ στο 40' με τέρμα του Μορένο.

Οι γηπεδούχοι αντέδρασαν στο δεύτερο μέρος, έχασαν ευκαιρίες και έφεραν το ματς στα ίσια με εκτέλεση πέναλτι του Σολέρ στο 86'. Ενώ το 2-1 έγινε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Γκέδες να σκοράρει και να δίνει τη νίκη στην ομάδα του.

ΒΑΛΕΝΘΙΑ: Σίλεσεν, Κορέια, Παουλίστα, Γκουιγιαμόν, Γκάγια, Βας (80' Βαγιέχο), Ράσιτς (80' Ολίβα), Σόλερ, Μπλάνκο (66' Γκέδες), Γκόμεζ (90+3' Λάτο), Λι (66' Γκαμεϊρό),

ΒΙΓΙΑΡΕΑΛ: Ασένχο, Φουθ, Αλμπιόλ, Τόρες, Εστουπίναν (46' Τριγκουέρος), Τσουκβουέζε, Καπουέ (72' Κόστα), Παρέχο, Γκόμεζ (88' Μπάκα), Μορένο, Αλκάθερ (46' Πεντράθα).