LA LIGA

Βαλένθια - Ρεάλ 1-0: Νίκη παραμονής για τις Νυχτερίδες

Οι παίκτες της Βαλένθια πανηγυρίζουν γκολ που σημείωσαν κόντρα στη Ρεάλ για τη La Liga 2022-2023 στο "Μεστάγια", Βαλένθια | Κυριακή 21 Μαΐου 2023 © 2023/ALBERTO SAIZ/AP IMAGES

Η Βαλένθια πήρε σημαντική νίκη στην προσπάθεια παραμονής της στη La Liga, με το 1-0 επί της Ρεάλ να αφήνει τους "μερένγκες" πίσω στο κυνήγι της 2ης θέσης.

Η Βαλένθια πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 επί της Ρεάλ στο "Μεστάγια" και έκανε αποφασιστικό βήμα παραμονής στη La Liga ύστερα από την 35η αγωνιστική.

Οι "νυχτερίδες" είχαν απόλυτο βαθμολογικό κίνητρο και οι "μερένγκες" όχι, κάτι που φάνηκε από τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, παρότι η Ρεάλ παρατάχθηκε με τη βασική ενδεκάδα. Η Βαλένθια ήταν αυτή που βρήκε το γκολ με τον Ντιέγκο Λόπεθ και στη συνέχεια αμύνθηκε για να το κρατήσει μέχρι τέλους.

Η ομάδα του Κάρλο Αντσελότι προερχόταν από τον ταπεινωτικό αποκλεισμό στα ημιτελικά του Champions League από τη Μάντσεστερ Σίτι και προσπάθησε να απαντήσει, όμως οι ευκαιρίες της βρήκαν αντίπαλο την άμυνα των γηπεδούχων, που κατάφερε να κρατήσει το 1-0.

Στις καθυστερήσεις η ένταση ήταν περίσσια και σε μία σύρραξη, ο Βινίσιους αποβλήθηκε για χτύπημα στο πρόσωπο αντιπάλου.

Τα αποτελέσματα της 35ης αγωνιστικής

• Κάντιθ - Βαγιαδολίδ 2-0 (69' Μπονγκοντά, 76' πέν. Μπονγκοντά)
  • Ζιρόνα - Βιγιαρεάλ 1-2 (24' Λόπεθ / 9' Πίνο, 90+4' Μορένο)
  • Αθλέτικ - Θέλτα 2-1 (5' Ι. Γουίλιαμς, 54' Μπερενγκέρ / 50' Στραντ Λάρσεν)
  • Αλμερία - Μαγιόρκα 3-0 (12', 42', 58' Λάζαρο)
  • Χετάφε - Έλτσε 1-1 (8' Ελ Χανταντί / 45+1' Μπογέ)
  • Μπαρτσελόνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 1-2 (90' Λεβαντόβσκι / 5' Μερίνο, 71' Σέρλοτ)
  • Ράγιο Βαγεκάνο - Εσπανιόλ 1-2 (42' πέν. Ντε Τομάς / 23' Νταρντέρ, 59' Μελαμέδ)
  • Ατλέτικο - Οσασούνα 3-0 (44' Καράσκο, 62' Σαούλ, 83' Κορέα)
  • Βαλένθια - Ρεάλ 1-0 (33' Λόπεθ)
  • 21/05 22:00 Σεβίλλη - Μπέτις