SERIE A

Τζένοα - Κάλιαρι 3-0: Άνετη τριάρα για τους γηπεδούχους, παραμένουν σε μπελάδες οι ροσομπλού

Genoa's Johan Vasquez celebrates after scoring against Inter Milan during a Serie A soccer match between Inter Milan and Genoa at the San Siro stadium in Milan, Italy, Monday, March 4, 2024. (AP Photo/Luca Bruno) AP

Η Τζένοα επικράτησε 3-0 της Κάλιαρι για την 34η αγωνιστική τη Serie A, με τους φιλοξενούμενους να παραμένουν σε μπελάδες.

Η Τζένοα φιλοξένησε την Κάλιαρι για την 34η αγωνιστική της Serie A. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν 3-0 των ροσομπλού, καθαρίζοντας ουσιαστικά το παιχνίδι στο πρώτο μέρος.

Ο Θόρσμπι άνοιξε το σκορ στο 17', με τον Φρέντρουπ να διπλασιάζει τα τέρματα της ομάδας του δέκα λεπτά αργότερα. Στο 63' ο Γκούντμουντσον πέτυχε το 3-0. Ο Παντελής Χατζηδιάκος αγωνίστηκε βασικός για την Κάλιαρι, αλλά έγινε αλλαγή στο ημίχρονο.

Η Τζένοα είναι άνετη στην 12η θέση με 42 βαθμούς. Η Κάλιαρι είναι 14η, ωστόσο με 32 πόντους και στο +3 από τη ζώνη του υποβιβασμού.

α αποτελέσματα της 34ης αγωνιστικής

• Φροζινόνε - Σαλερνιτάνα 3-0 (10' πέν. Σοουλέ, 25' Μπρεσιανίνι, 85' Τζορτέα)
  • Λέτσε - Μόντσα 1-1 (90+2' Κρστόβιτς / 90+6' πέν. Πεσίνα)
  • Γιουβέντους - Μίλαν 0-0
  • Λάτσιο - Βερόνα 1-0 (72' Ζακάνι)
  • Ίντερ - Τορίνο 2-0 (56', 60' Τσαλχάνογλου)
  • Μπολόνια - Ουντινέζε 1-1 (78' Σαλεμάκερς / 45+1' Παγέρο)
  • Αταλάντα - Έμπολι 2-0 (42' πέν. Πάσαλιτς, 51' Λούκμαν)
  • Νάπολι - Ρόμα 2-2 (64' Ολιβέρα, 84' πέν. Όσιμεν / 59' πέν. Ντιμπάλα, 88' Έιμπραχαμ)
  • Φιορεντίνα - Σασουόλο 5-1 (17' Σοτίλ, 54' Μαρτίνες Κουάρτα, 58', 66' Γκονσάλες, 62' Μπάρακ / 57' Θόρστβεντ)
  • Τζένοα - Κάλιαρι 3-0 (17' Θόρσμπι, 27' Φρέντρουπ, 63' Γκούντμουντσον)