PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Έβερτον 2-2: Χρυσό βαθμό για τους μπλε του Λίβερπουλ στη μάχη της παραμονής

@2023 KIRSTY WIGGLESWORTH/AP IMAGES

Σε ένα συναρπαστικό ματς που είχε τέσσερα γκολ, όλα στο δεύτερο μέρος, η Έβερτον απάντησε δύο φορές στην Τσέλσι και έφυγε με ένα υπερπολύτιμο 2-2 από το "Στάμφορντ Μπριτζ" που της χάρισε έναν τεράστιο βαθμό στη μάχη που δίνει για την παραμονή.

Η μονομαχία μεταξύ των μπλε του Λονδίνου και των μπλε του Λίβερπουλ το βράδυ του Σαββάτου (18/03) ήταν καθηλωτική αφού είχε τέσσερα γκολ, όλα στο δεύτερο μέρος, με το φινάλε να βρίσκει τις δύο ομάδες να μένουν στο 2-2 στο πλαίσιο της 28ης αγωνιστικής της Premier League αλλά να χαμογελούν μόνο οι φιλοξενούμενοι.

Και αυτό γιατί η Τσέλσι του Γκρέιαμ Πότερ έμοιαζε να έχει στο χέρι της το τέταρτο διαδοχικό τρίποντο σε όλες τις διοργανώσεις, παίρνοντας δύο φορές προβάδισμα στο σκορ, όμως η Έβερτον του Σον Ντάις βρήκε ισάριθμες απαντήσεις, με την τελευταία να έρχεται στο... παραένα (89') και να την ανεβάζει στην 15η θέση και στο +2 από τη γραμμή του υποβιβασμού.

Η Τσέλσι πήρε προβάδισμα στο 53ο λεπτό με άψογο διαγώνιο αριστερό σουτ του Φέλιξ, όμως παρά το γεγονός ότι έδειχνε να έχει τον έλεγχο υπερτερώντας στην κατοχή μπάλας και στην παραγωγή φάσεων, δέχτηκε την ισοφάριση από στημένη φάση (αχίλλειος πτέρνα της τη φετινή σεζόν), με τον Ντουκουρέ να γράφει το 1-1 με κεφαλιά στο 69'.

Λίγα λεπτά αργότερα ο Τζέιμς κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Ταρκόβσκι και ο Χάβερτς ευστόχησε από την άσπρη βούλα στο 76ο λεπτό για το 2-1, όμως ούτε αυτό το γκολ ήταν αρκετό για τους Λονδρέζους να καπαρώσουν το τρίποντο.

"Υπεύθυνος" ήταν ο Έλιν Σιμς, με τον 22χρονο Άγγλο στράικερ να τροφοδοτείται από τον Ντουκουρέ και να μπαίνει δυναμικά στη μεγάλη περιοχή των γηπεδούχων αφήνοντας πίσω του τον Κουλιμπαλί, για να νικήσει τον Κέπα και να γράψει το τελικό 2-2 με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα των ζαχαρωτών.

Αποτέλεσμα που έμεινε μέχρι το φινάλε παρά την πίεση που άσκησε η Τσέλσι, με την Έβερτον να μαζεύει έναν πολύ σημαντικό βαθμό στη μάχη που δίνει -μαζί με άλλες 8 ομάδες- στη μάχη της παραμονής.

• ΤΣΕΛΣΙ: Κέπα, Γ. Φοφανά (87' Τσαλόμπα), Κουλιμπαλί, Μπαντιασίλ, Τζέιμς, Φερνάντες, Κόβατσιτς (81' Λόφτους-Τσικ), Τσίλγουελ, Πούλισικ (62' Γκάλαγκερ), Χάβερτς, Φέλιξ (86' Τσουκουεμέκα)
  • ΕΒΕΡΤΟΝ: Πίκφορντ, Κόουλμαν (84' Μικολένκο), Κιν, Ταρκόβσκι, Γκόντφρεϊ, Ιγουόμπι, Ντουκουρέ, Γκέιγ (79' Σιμς), Ονανά, Μακνίλ, Γκρέι

Τα αποτελέσματα της 28ης αγωνιστικής

• Νότιγχαμ Φόρεστ - Νιούκαστλ 1-2 (26' Ντένις / 45+2, 90+3' Ίζακ)
  • Μπρέντφορντ - Λέστερ 1-1 (32' Γένσεν / 52' Μπαρνς)
  • Σάουθαμπτον - Τότεναμ 3-3 (46' Άνταμς, 77' Γουόλκοτ, 90+3' Γουόρντ-Πράους / 45+1' Πόρο, 65' Κέιν, 74' Πέρισιτς)
  • Άστον Βίλα - Μπόρνμουθ 3-0 (7' Λουίζ, 80' Ράμσεϊ, 89' Μπουεντία)
  • Γουλβς - Λιντς 2-4 (65' Χόνι, 73' Κούνια / 6' Χάρισον, 49' Έιλινγκ, 62' Κρίστενσεν, 90+7' Ροντρίγκο)
  • Τσέλσι - Έβερτον 2-2 (53' Φέλιξ, 76' πεν. Χάβερτς / 69' Ντουκουρέ, 89' Σιμς)
  • 19/03 16:00 Άρσεναλ - Κρίσταλ Πάλας
  • Αναβολή: Λίβερπουλ - Φούλαμ
  • Αναβολή: Μάντσεστερ Σίτι - Γουέστ Χαμ
  • Αναβολή: Μπράιτον - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ