PREMIER LEAGUE

Νότιγχαμ - Νιούκαστλ 1-2: Με ήρωα Ίζακ και ανατροπή στο Σίτι Γκράουντ μένει κοντά στην τετράδα

Ο Ίζακ πανηγυρίζει γκολ της Νιούκαστλ
Ο Ίζακ πανηγυρίζει γκολ της Νιούκαστλ 2023 AP PHOTO/RUI VIEIRA

Σπουδαίο διπλό πήρε η Νιούκαστλ, η οποία επικράτησε 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ με τον Ίζακ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90+3'. Οι καρακάξες είναι στο -1 από την τετράδα.

Η Νιούκαστλ έφυγε με το διπλό από το Σίτι Γκράουντ επικρατώντας 2-1 της Νότιγχαμ Φόρεστ για την 28η αγωνιστική της Premier League, με τον Ίζακ να πετυχαίνει το νικητήριο γκολ στο 90+3'. Έτσι, οι καρακάξες βρίσκονται στην 5η θέση με 47 πόντους στο -1 από την Τότεναμ με αγωνιστική λιγότερη. Στους 26 πόντους στην 14η θέση η Φόρεστ.

Οι γηπεδούχοι πήραν το προβάδισμα στο 26ο λεπτό. Ο Μπότμαν έκανε το λάθος στην προσπάθειά του να γυρίσει την μπάλα. Ο Ντένις πήρε την κατοχή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Η Νιούκαστλ ήταν πιο επικίνδυνη και στο 35' είχε οριζόντιο δοκάρι μετά το σουτ του Λόνγκσταφ και το μαρκάρισμα του Φελίπε.

Λίγο πριν από το τέλος του πρώτου μέρους οι φιλοξενούμενοι μπόρεσαν να φέρουν την αναμέτρηση σε ισορροπία. Ο Γουίλοκ έκανε το γέμισμα από τα δεξιά και παρά το γεγονός πως η μπάλα πήγαινε πίσω από τον Ίζακ, ο Σουηδός κατάφερε να την βρει με τέτοιον τρόπο, ώστε να σκοράρει για το 1-1.

H Νιούκαστλ είχε το πάνω χέρι και στο 68' βρήκε δίχτυα. Ο πεσμένος Ίζακ σηκώθηκε και σήκωσε την μπάλα προς το δεύτερο δοκάρι εκεί που με το κεφάλι ο Άντερσον σκόραρε. Όμως το γκολ ακυρώθηκε μετά από εξέταση στο VAR για οφσάιντ του Λόνγκσταφ στην αρχή της φάσης.

Η Νιούκαστλ είχε την υπεροχή, με τον Τζόνσον ωστόσο να έχει σημαντική στιγμή στο 87ο λεπτό για τη Φόρεστ. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στις καθυστερήσεις για χέρι του Νιακατέ. Ο Ίζακ ανέλαβε την εκτέλεση και έβαλε σε θέση οδηγού την Νιούκαστλ στο 90+3'.

ΝΟΤΙΓΧΑΜ: Νάβας, Οριέ, Νιακατέ, Φελίπε, Λόντι, Γέιτς, Σέλβι, Τζόνσον, Γκιμπς-Γουάιτ, Ντένις, Αγιού

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ: Πόουπ, Τρίπιερ, Μπότμαν, Σέρ, Μπέρν, Λόνγκσταφ, Γκιμαράες, Γουίλοκ, Μέρφι, Ίζακ, Σεντ Μαξιμέν.