PREMIER LEAGUE

Τότεναμ - Νιούκαστλ 1-0: Ανέβηκε δεύτερη με Σον

Tottenham's Son Heung-min, right, celebrates after scoring his side's opening goal during the English Premier League soccer match between Tottenham Hotspur and Newcastle at Wembley Stadium in London, Saturday, Feb. 2, 2019. (AP Photo/Tim Ireland) AP

Η Τότεναμ νίκησε 1-0 τη Νιούκαστλ χάρη στο γκολ του Σον στο 83ο λεπτό μετά από γκέλα του Ντουμπράβκα, προσπέρασε τη Μάντσεστερ Σίτι κι ανέβηκε στη δεύτερη θέση της Premier League. (VIDEO)

Φλέρταρε για 83 λεπτά με την πρώτη της ισοπαλία μετά από 28 διαδοχικά ματς στην Premier League. Τελικά, έγιναν 29. Και γι' αυτό ευθύνεται ο Σον, ή καλύτερα ο Ντουμπράβκα.

Η Τότεναμ νίκησε 1-0 τη Νιούκαστλ στο Λονδίνο χάρη στο σουτ του 26χρονου Νοτιοκορεάτη επιθετικού στο 83ο λεπτό και τη λανθασμένη εκτίμηση του 30χρονου Σλοβάκου γκολκίπερ, Μάρτιν Ντουμπράβκα. Οι "σπερς" έφθασαν στους 57 βαθμούς, προσπέρασαν τη Μάντσεστερ Σίτι (με ματς λιγότερο οι "πολίτες", υποδέχονται την Κυριακή την Άρσεναλ) κι ανέβηκαν στη δεύτερη θέση. Βρίσκονται σε απόσταση τεσσάρων βαθμών από την πρωτοπόρο, Λίβερπουλ (δοκιμάζεται τη Δευτέρα από τη Γουέστ Χαμ).

Οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι σε όλη τη διάρκεια του ματς. Στο 17' ο Λαμέλα έκανε εξαιρετική σέντρα με το αριστερό, ο Λούκας Μόουρα είχε κάνει εξαιρετική κίνηση, έπιασε και την κεφαλιά, αφύλακτος στο κέντρο της άμυνας της Νιούκαστλ, η μπάλα όμως πέρασε έξω.

Στο 24' θα μπορούσαν ν' ανοίξουν το σκορ, αλλά το δοκάρι στέρησε την ευκαιρία στον Λαμέλα, ο οποίος έπιασε εξαιρετική κεφαλιά. Η νέα κεφαλιά του Λούκας Μόουρα μετά από σέντρα του Τρίπιερ, δεν ήταν τόσο καλή.

Ο Ροντόν προσπαθούσε ν' απειλήσει τον Λορίς, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος. Ο Βενεζουελάνος επιχείρησε το δεξί διαγώνιο σουτ εντός περιοχής με τη συμπλήρωση μισής ώρας στο ματς (30'), αλλά η μπάλα κόντραρε. Στο 51ο λεπτό είχε δοκάρι σε γυριστή κεφαλιά μετά από σέντρα από δεξιά.

ΤΟΤΕΝΑΜ:Λορίς, Τρίπιερ, Ντάβινσον Σάντσες, Άλντερβαϊρελντ, Βερτόνχεν, Έρικσεν, Γουίνκς, Σισοκό, Λαμέλα (78' Ρόουζ), Σον (89' Ντάιερ), Λούκας Μόουρα (60' Γιορέντε).

ΝΙΟΥΚΑΣΤΛ:Ντουμπράβκα, Γέντλιν, Σερ, Λασέλ, Λεζέν, Ρίτσι (86' Μπαρέκα), Χέιντεν, Λόνγκσταφ, Αγιόθε Πέρεθ, Άτσου (82' Κένεντι), Ροντόν.