ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Το πιο σκανδαλώδες γκολ της χρονιάς μέτρησε παρότι ο σκόρερ ήταν οφσάιντ για μέτρα

COSMOTE

Η Λετονία ισοφάρισε στο 55' το Κουβέιτ με τον Ρόμπερτ Σαβαλνίεκς να παίρνει το ριμπάουντ έπειτα από σουτ και επέμβαση του Κουβεϊτιανού τερματοφύλακα, έστω κι αν ήταν πολλά μέτρα οφσάιντ.

Η αναμέτρηση της Λετονίας με το Κουβέιτ στο Τα' Άλι της Μάλτας θα μπορούσε να ανάψει φωτιές αν δεν ήταν φιλικού χαρακτήρα. Το γκολ της ισοφάρισης στο (τελικό όπως αποδείχθηκε) 1-1 των Λετονών ήταν τουλάχιστον σκανδαλώδες, αφού μέτρησε παρότι οφσάιντ για μερικά μέτρα!

Στο 55ο λεπτό, ο Κρίστερς Τόμπερς έπιασε ένα σουτ εκτός περιοχής και ο Χουσαΐν Κανκόνε έκανε την επέμβαση. Η μπάλα έφτασε στον Ρόμπερτ Σαβαλνίεκς ο οποίος από κοντά την έστειλε στα δίχτυα.

Λεπτομέρεια; Ο μέσος της Λιέπαγια ήταν κυριολεκτικά οφσάιντ για μερικά μέτρα όταν σούταρε ο συμπαίκτης του, κάτι που δεν αντιλήφθηκε ούτε ο βοηθός (παρότι είχε καλή θέση) ούτε ο διαιτητής.