ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ

Το εκπληκτικό στατιστικό του Ονάνα και η έκρηξη χαράς του Σμάιχελ

Ο πανηγυρισμός των Ονάνα, δεξιά, και Μαγκουάιρ, αριστερά, μετά την απόκρουση του πέναλτι στο 97ο λεπτό που έδωσε τη νίκη στη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ @2023 AP IMAGES/DAVE THOMPSON

Ο Αντρέ Ονάνα ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής της νίκης της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με 1-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη, με τον Καμερουνέζο να κρατάει στο 97ο λεπτό ανέπαφη την εστία του από τη γραμμή του πέναλτι και να δίνει το σύνθημα για πανηγυρισμούς στις εξέδρες, που βρισκόταν μεταξύ άλλων και ο θρύλος της ομάδας, Πίτερ Σμάιχελ.

Ο Αντρέ Ονάνα ήταν μαζί με τον Χάρι Μαγκουάιρ οι ήρωες της χθεσινής (24/10) βραδιάς για τη Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον δεύτερο να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ των "Κόκκινων Διαβόλων" στο 1-0 κόντρα στην Κοπεγχάγη για την τρίτη αγωνιστική του Champions League και τον πρώτο να δίνει το τρίποντο στην ομάδα του σε νεκρό χρόνο, καθώς μετά την απόκρουση του πέναλτι στο 97ο λεπτό ο διαιτητής σφύριξε τη λήξη της αναμέτρησης.

Από το ζενίθ στο ναδίρ και από εκεί πάλι πίσω στον παράδεισο, λοιπόν, για τους οπαδούς και τους παίκτες της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον Καμερουνέζο τερματοφύλακα να αποδεικνύεται συνεπής στο ραντεβού με τους αντίπαλους παίκτες από τη γραμμή των 11 μέτρων, αφού κατέχει ένα εκπληκτικό ποσοστό αποκρούσεων.

Με τον μέσο όρο -όσον αφορά- τα πέναλτι που πιάνει ένας γκολκίπερ να είναι 18%, ο Αντρέ Ονάνα έχει αποκρούσει 9 από τα 37 που έχει κληθεί να αντιμετωπίσει στην καριέρα του, εκτοξεύοντας το ποσοστό αυτό στο 24%.

Αυτό ήταν το δεύτερο πέναλτι που πιάνει ο Καμερουνέζος στη διάρκεια του φετινού Champions League με τη φανέλα της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, με τον θρύλο της ομάδας και έναν από τους καλύτερους πορτιέρε που είδε το "Όλντ Τράφορντ", Πίτερ Σμάιχελ, να μην μπορεί να συγκρατήσει τη χαρά του, με τον Δανό να εκρήγνυται μαζί με τους οπαδούς στις κερκίδες του γηπέδου.

TAGS ΜΑΝΤΣΕΣΤΕΡ ΓΙΟΥΝΑΙΤΕΝΤ ΑΓΓΛΙΑ CHAMPIONS LEAGUE PREMIER LEAGUE ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ