ΓΕΡΜΑΝΙΑ

"Τεσσάρα" η Βέρντερ, ασίστ ο Τζιόλης

ντιέγκο

Η Βέρντερ πέτυχε την πρώτη της νίκη στην Μπουντεσλίγκα για το 2009 και μάλιστα θριαμβεύοντας με 4-0 στην Βρέμη επί της Στουτγκάρδης (videos)

Ο Ντιέγκο άνοιξε το σκορ στο 34' με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ ο Κλαούντιο Πιζάρο με ασύλληπτο σουτ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 54'.
Πέντε λεπτά αργότερα ο Ντέγκο έκανε μαγική ασίστ στον Ρόζενμπεργκ και αυτός με πλασέ το 3-0, ενώ τελευταίος σκόραρε και πάλι στο 74' διαμορφώνοντας το τελικό 4-0 από ασίστ του Αλέξανδρου Τζιόλη, ο οποίος είχε περάσει στο ματς ως αλλαγή τρία λεπτά νωρίτερα.

Στην άλλη αναμέτρηση της ημέρας το Αμβούργο επικράτησε με 2-0 της Κότμπους στο "Νόρντμπανκ Αρίνα", έχοντας σκόρερς του Όλιτς και Τροχόφσκι, έτσι διατηρήθηκε στην 2η θέση μαζί με Μπάγερν και Βόλφσμπουργκ.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 24ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Βόλφσμπουργκ - Σάλκε 4-3 (26' πέν., 74' και 84' Γκραφίτε, 44' Ντζέκο / 9' Βέστερμαν, 76' Τζόουνς, 91' Κουράνι)

Σάββατο
Μπόχουμ - Μπάγερν 0-3 (32' Ζε Ρομπέρτο, 60' Λαμ, 90' Ντεμικέλις)
Χέρτα - Λεβερκούζεν 1-0 (50' Βορονίν)
Ανόβερο - Ντόρτμουντ 4-4 (42' Στάινερ, 49' Μπρούγκινκ, 80' Χάνκε, 84' πέν. Φορσέλ / 17' και 65' Φράι, 27' και 62' Κρίνγκε)
Καρλσρούη - Αρμίνια 0-1 (86' Γιάνιτς)
Κολωνία - Γκλάντμπαχ 2-4 (64' και 82' Μπρέκο / 25' και 87' πέν. Μπράντλεϊ, 44' Ματμούρ, 67' Φράιντ)
Φρανκφούρτη - Χόφενχαϊμ 1-1 (47' Φινκ / 10' Κάρλος Εντουάρντο)