ΣΚΩΤΙΑ

Τελικό μετά από θρίλερ η Σέλτικ

Η Σέλτικ νίκησε 4-3 στην παράταση την Νταντί Γιουνάιτεντ σε έναν εντυπωσιακό ημιτελικό στο "Χάμπντεν Παρκ" της Γλασκώβης, έτσι θα αντιμετωπίσει την Χιμπέρνιαν στον τελικό του σκωτσέζικου κυπέλλου

Η Σέλτικ νίκησε 4-3 στην παράταση την Νταντί Γιουνάιτεντ και προκρίθηκε στον τελικό του του σκωτσέζικου κυπέλλου, όπου θα αντιμετωπίσει την Χιμπέρνιαν.

Ο ημιτελικός στο "Χάμπντεν Παρκ" της Γλασκώβης είχε εντυπωσιακή εξέλιξη, καθώς η Σέλτικ άνοιξε το σκορ, η Νταντί Γιουνάιτεντ έκανε ανατροπή, για να κάνουν ανατροπή εν συνεχεία και οι "καθολικοί".

Τελικά ο Ντέιλι με το δεύτερο γκολ του στο ματς ισοφάρισε σε 3-3 στο 71' και οδήγησε την αναμέτρηση στην παράταση.

Εκεί ο Στόουκς στο 104' λύτρωσε την Σέλτικ και της χάρισε την νίκη-πρόκριση στον τελικό.

Είναι εντυπωσιακό πως και ο άλλος ημιτελικός μία μέρα πριν ολοκληρώθηκε με 4-3 στην παράταση!

Η εξέλιξη ήταν όμως διαφορετική, καθώς η Φόλκερκ προηγήθηκε 3-0, αλλά η Χιμπέρνιαν έκανε την απίστευτη ανατροπή και πήρε την πρόκριση!

Η σύνθεση της Σέλτικ...

Φόρστερ, Λούστινγκ (76' Καγιάλ), Μουλγκρού, Γουίλσον, Ισαγκίρε, Άμπροουζ, Ουανιάμα (76' Στόουκς), Λέντλεϊ, Κόμονς (102' Κόμονς), Φόρεστ, Χούπερ.

Τα αποτελέσματα των ημιτελικών:

Σάββατο

Χιμπέρνιαν - Φόλκερκ 4-3 (51' Χάρις, 78' και 115' Γκρίφιθς, 83' Ντόιλ / 6' Σίμπαλντ, 18' Φάλτον, 30' Άλστον) [παρ.]

Κυριακή

Νταντί Γιουνάιτεντ - Σέλτικ 3-4 (24' Μακέι-Στίβεν, 30' και 71' Ντέιλι / 2' και 60' Κόμονς, 31' Ουανιάμα, 104' Στόουκς) [παρ.]