SUPER LEAGUE 2

Super League 2 - Πρώτος όμιλος: Πέρασε από την Κατερίνη ο Ολυμπιακός Β', ισοπαλία για την ΑΕΛ

Ο Σαπουντζής πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που σημείωσε κόντρα στον Πιερικό
Ο Σαπουντζής πανηγυρίζει ένα από τα γκολ που σημείωσε κόντρα στον Πιερικό INTIME

Ο Ολυμπιακός Β' επέστρεψε στα τρίποντα, καθώς νίκησε τον Πιερικό με 2-1, χάρη σε δύο γκολ του Σαπουντζή. Η ΑΕΛ έμεινε στο 0-0 με τον Θεπσρωτό στην Ηγουμενίτσα, ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι της Θεσσαλονίκης, ανάμεσα σε Απόλλων Πόντου και Ηρακλή.

Εννέα εξ αναβολής αναμετρήσεις περιλάμβανε το σημερινό πρόγραμμα της Super League 2, με τέσσερις αναμετρήσεις στον πρώτο όμιλο και πέντε στον δεύτερο, ενώ αναβλήθηκε το παιχνίδι των Τρικάλων με την Καβάλα, για κρούσματα κορονοϊού στους Θεσσαλούς.

Για τον πρώτο όμιλο, ο Ολυμπιακός Β' πέρασε από την έδρα της Κατερίνης με 2-1, χάρη στα γκολ του Σαπουντζή στο 5' και το 59', με τους γηπεδούχους να μειώνουν με τον Μπουόλι στο 90'. Οι γηπεδούχοι με τον Γιώργο Βαζάκα στο τιμόνι απείλησαν σε δύο περιπτώσεις. Αρχικά στο 28ο λεπτό, η κεφαλιά του Κανούλα κατέληξε στο δοκάρι, ενώ ο Εμπουσί στο 57' με νέα κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι.

Πιερικός: Γαλάνης, Τοπαλίδης (76’ Μηλιώτης), Χαρτσιάς, Τόσκας, Γκαγιέγο (76’ Μπουολί), Εμπουσί, Σουντάρ, Κανούλας, Χαντζάρας, Β. Παπαδόπουλος, Ίτσιος.

Ολυμπιακός Β': Στουρνάρας, Αποστολόπουλος, Σαπουντζής, Τσέλιος, Καλογερόπουλος, Κουτσίδης, Νίκολιτς (84’ Κεραμίδας), Μαρίνος (84’ Ιμπαγάσα), Ντόη (54’ Νικόλης), Κωστή (70’ Λιάτσος), Πινακάς (70’ Βοΐλης).

Στο ντέρμπι ανάμεσα στον Απόλλωνα Πόντου και τον Ηρακλή, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1. Ο Ματίας άνοιξε το σκορ για τον Γηραιό στο 65' με τον Απόλλωνα να ισοφαρίζει με τον Αμαραντίδη στο 88ο λεπτό με κεφαλιά. Ο Ηρακλής έχασε την ευκαιρία να προηγηθεί με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Βιτίνιο στο 15'.

Από εκεί και πέρα, η ΑΕΛ έμεινε στο 0-0 με τον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα, ενώ χωρίς σκορ (0-0), έληξε και το παιχνίδι του Αλμωπού Αριδαίας με τη Νίκη Βόλου.

Τα αποτελέσματα της Super League 2 (19/01)