SUPER LEAGUE 2

Super League 2: Η ΑΕΚ Β' έκοψε το τρίποντο της ΑΕΛ στο 90+4', ισοπαλία στο Ηρακλής - Κοζάνη

SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 /   -  (  / EUROKINISSI)
SUPERLEAGUE-2 / 2023-2024 / - ( / EUROKINISSI) EUROKINISSI SPORTS

Η ΑΕΚ Β' έκοψε το τρίποντο στο 90+4' κόντρα στην ΑΕΛ που έχασε κι άλλο έδαφος στη μάχη της ανόδου, με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες (3-3).

Η ΑΕΛ κρατούσε στα χέρια της τη νίκη κόντρα στην ΑΕΚ Β' στο Σεραφείδειο, όμως οι κιτρινόμαυροι ισοφάρισαν στο 90+4' με τον Τιεί και διαμόρφωσαν το τελικό σκορ 3-3 σε ένα χορταστικό παιχνίδι για τα playoffs ανόδου της Super League 2.

Η ομάδα του Νίκου Κούστα άνοιξε το σκορ στο 44ο λεπτό με τον Θεοδόση Μαχαίρα, αλλά οι βυσσινί απάντησαν πριν από την εκπνοή του ημιχρόνου με τον Κώστα Παπαγεωργίου.

Η ΑΕΛ έκανε την ανατροπή στο 57ο λεπτό με τον Πεντρόσο, αλλά η ΑΕΚ Β' απάντησε λίγα λεπτά μετά με τον Ζίνι που ισοφάρισε σε 2-2 στο 75'. Ωστόσο η ομάδα του Παύλου Δερμιτζάκη έδειξε σφυγμό και πέτυχε και τρίτο γκολ με τον Βλιώρα στο 86', το οποίο δεν ήταν αρκετό για να της δώσει το τρίποντο.

Οι βυσσινί πλέον είναι στους 27 βαθμούς και το -4 από τον πρωτοπόρο Λεβαδειακό, ενώ η ΑΕΚ Β' είναι στους 17'.

ΑΕΚ Β (Κούστας): Θεοχάρης, Γιεμπόα, Χρυσόπουλος, Ραντόνια, Κάτσικας (64′ Παυλίδης), Λαμαράνα (64′ Ρουκουνάκης), Φοφανά (64′ Γκολφίνος), Χριστόπουλος (74′ Τιέι), Μαχαίρας, Ζίνι, Θεοδωρίδης (58′ Σαμπανάτζοβιτς).

ΑΕΛ (Δερμιτζάκης): Σουλούκος, Καλουτσικίδης (70′ Θ. Παπαγεωργίου), Μαϊδανός (84′ Γ. Παπαδόπουλος), Ηλιάδης, Γιανναράκης, Πλέγας, Αντράντα, Νίνο (58′ Κοσσονού), Πεντρόσο (84′ λ.τ Βλιώρας), Κ. Παπαγεωργίου (70′ Θωμαΐδης), Μαυριάς

Ισοπαλία στη Χαλάστρα

Ο αγώνας ανάμεσα στον Ηρακλή και την Κοζάνη με τις δύο ομάδες να αναδεικνύονται ισόπαλες 1-1, το οποίο διαμορφώθηκε στο δεύτερο μέρος.

Ο Γηραιός άνοιξε το σκορ με τον Γκμπενιόν στο 49ο λεπτό και ο Σουλιώτης ισοφάρισε στο 70ο λεπτό με κεφαλιά. Ο Ηρακλής είναι πρώτος στη διαδικασία των playouts με 17 και η Κοζάνη έχει έναν βαθμό λιγότερο.