ΣΚΩΤΙΑ

Στους "8" η Σέλτικ, 1ο γκολ ο Ρόμπι Κιν

ρομπι κιν

Η Σέλτικ κέρδισε με 4-2 την Ντανφέρμλιν & προκρίθηκε στα προημιτελικά του FA Cup, 1ο γκολ ο Ρόμπι Κιν (vid)

Ο Ντιομανσί Καμαρά άνοιξε το σκορ στο 20' για τους "καθολικούς", αλλά ένα λεπτό αργότερα ο Ντέιβιντ Γκράχαμ ισοφάρισε και στο 28' ο Άντι Κιρκ με πέναλτι ολοκλήρωσε την ανατροπή για τους γηπεδούχους.
Η Σέλτικ κατάφερε να φέρει το ματς εκ νέου στα ίσα πριν το ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 43' με τον Μόρτεν Ράσμουσεν, ενώ πήρε ξανά προβάδισμα στο 59' με το αυτογκόλ του Κάλουμ Γουντς.

Ο Γιώργος Σαμαράς αγωνίστηκε σε όλο το ματς, ενώ ο Ρόμπι Κιν μπήκε ως αλλαγή στο ημίχρονο και πέτυχε το πρώτο του γκολ με την νέα του ομάδα στο 68', διαμορφώνοντας το τελικό 2-4 με εκτέλεση πέναλτι.

Η σύνθεση της Σέλτικ...
Μπόρουτς, Μπράαφχαϊντ, Λούβενς, Τόμπσον, Κάντις (69' Ζι), Ν'Γκουεμό, Μπράουν, Κρόσας (46' Ρόμπι Κιν), Σαμαράς, Καμαρά (66' ΜακΓκίτι), Ράσμουσεν.

*Η Ρέιντζερς το Σάββατο αναδείχθηκε ισόπαλη χωρίς σκορ με την Σεντ Μίρεν και η πρόκριση θα κριθεί σε επαναληπτικό στο "Άιμπροξ"