ΑΓΡΟΤΙΚΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ

Στεφανίδης: "Δε θα είναι κομπάρσος ο Αγροτικός"

Για τη νέα σεζόν και τους στόχους του Αγροτικού Αστέρα, μίλησε ο σκόρερ των "πρασίνων" κόντρα στην Ηλιούπολη Νέστορας Στεφανίδης

Θετικό ήταν το ξεκίνημα του Αγροτικού Αστέρα στο φετινό πρωτάθλημα, καθώς οι "πράσινοι" επικράτησαν με 1-0 της Ηλιούπολης με γκολ του Νέστορα Στεφανίδη.

Ο σκόρερ της αναμέτρησης μίλησε στην επίσημη ιστοσελίδα της ΠΑΕ για το παιχνίδι, για τη νέα αγωνιστική περίοδο, για τον ανανεωμένο Αστέρα και φυσικά για το στόχο της ομάδας.

Αναλυτικά η συνέντευξη του Στεφανίδη:

Χρειάστηκε να περάσουν 85 λεπτά αγώνα για να επιτευχθεί το πολυπόθητο γκολ της νίκης. Έφταιξε το άγχος της πρεμιέρας ή κάτι άλλο; " Είναι αναμενόμενο στο πρώτο παιχνίδι της σεζόν να υπάρχει άγχος και ειδικά, όταν το ματς είναι στην έδρα σου και παίζεις μπροστά στον κόσμο σου. Δεν ήταν, όμως, μόνο αυτό. Η Ηλιούπολη έκλεισε καλά τους διαδρόμους και μας δυσκόλεψε.

Νομίζω, ότι προς το τέλος είχαμε αρχίσει να χάνουμε την υπομονή μας και αυτό οπωσδήποτε μας οδήγησε σε ανούσια λάθη. Όμως ο αγώνας θέλει υπομονή και επιμονή. Μέχρι να σφυρίξει ο διαιτητής τίποτα δεν τελειώνει. Έστω και πέντε λεπτά πριν το τέλος, πήραμε αυτό, που μας άξιζε
".

Κατά γενική ομολογία ήσουν ο man of the match, όχι μόνο εξαιτίας του νικητήριου γκολ, αλλά και από τη συνολική σου παρουσία. Περίμενες να ξεκινήσεις έτσι το Πρωτάθλημα. " Όλο το καλοκαίρι η προετοιμασία και η προσπάθεια μου ήταν για αυτόν ακριβώς το λόγο. Για να μπορέσω να προσφέρω στην ομάδα κατά τη διάρκεια του Πρωταθλήματος. Όμως το ποδόσφαιρο είναι ομαδικό άθλημα και για να πετύχω εγώ το γκολ συνέβαλαν όλοι.

Αν, για παράδειγμα, δεν μου γυρνούσε ο Κούτσης εξαιρετικά τη μπάλα, δε θα μπορούσα να σκοράρω. Εν γένει, καλό είναι οι ομάδες να μη στηρίζονται σε πρόσωπα, αλλά στη δύναμη του όλου. Θέλω να πιστεύω, ότι ο Αγροτικός Αστέρας φέτος αυτό θα κάνει. Άλλωστε είναι και η φιλοσοφία, που μας περνάει ο προπονητής
".

Τι άλλο διαφορετικό από πέρυσι βλέπεις στο φετινό Αστέρα; " Αρχικά το ρόστερ. Έχουν γίνει προσθήκες καταξιωμένων παικτών με εμπειρία, πράγμα που είναι σημαντικό για την κατηγορία. Έπειτα είναι ο νέος προπονητής, που επιδιώκει επιθετικού προσανατολισμού παιχνίδι και που μας ντοπάρει καθημερινά με τον τρόπο του.

Διαφορετικός είναι και ο στόχος φέτος: η έξοδος στα play off. Με τα δικά μου μάτια ο Αγροτικός Αστέρας τη νέα αγωνιστική περίοδο δε θα είναι κομπάρσος της Football League. Αυτό από μόνο του είναι πολύ σημαντική διαφορά