ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Σκόρερ ο Επαλέ

Ο Ζοέλ Επαλέ σημείωσε γκολ στη νίκη της Μπόχουμ επί της Βόλφσμπουργκ με 5-3

Σε μια εντυπωσιακή αναμέτρηση, η Μπόχουμ επικράτησε της Βόλφσμπουργκ με 5-3. Οι γηπεδούχοι ήταν εντυπωσιακοί στο πρώτο ημίχρονο και σημείωσαν τέσσερα γκολ με τους Σέστακ (4', 44'), Μάλτριτζ (20') και Φουκς (42').
Στο δεύτερο ημίχρονο, οι "λύκοι" προσπάθησαν ν' αντιδράσουν και σημείωσαν δυο γρήγορα γκολ με τους Σάφερ (49') και Γκραφίτε (56'), όμως στο 63' ο Επαλέ (πρώτο γκολ στο φετινό πρωτάθλημα) ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 5-2 και το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν σε 5-3 με τον Γκραφίτε (4ο γκολ στην σεζόν) στο 73'.

Στον άλλο αγώνα, η έκπληξη του φετινού πρωταθλήματος, Καρλσρούη, επικράτησε 1-0 της Ντούισμπουργκ και "σκαρφάλωσε" στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με το γκολ του Έγκιμαν στο 29'.

Οι φιλοξενούμενοι ολοκλήρωσαν την αναμέτρηση με δέκα παίκτες, καθώς στο 86ο λεπτό ο Σλίκε αντίκρισε κόκκινη κάρτα γι' ανατροπή του Χαϊνάλ στα όρια της περιοχής. Ο Καπλάνι ανέλαβε να εκτελέσει την εσχάτη των ποινών, όμως ο Στάρκε απομάκρυνε την μπάλα.

Καρλσρούη-Ντούισμπουργκ 1-0

Συνοπτικά τ' αποτελέσματα
Μπόχουμ-Βόλφσμπουργκ 5-3 (4', 44' Σέστακ, 20' Μάλτριτζ, 42' Φουκς, 63' Επαλέ - 49' Σάφερ, 56', 73' Γκραφίτε)
Καρλσρούη-Ντούισμπουργκ 1-0 (29' Έγκιμαν)