CLAUSURA

Show Στρακουαλούρσι, αποθέωση Αρουαμπαρένα

Ο Ντένις Στρακουαλούρσι πέτυχε χατ-τρικ μέσα στο "Μπομπονέρα", αλλά η Μπόκα Τζούνιορς κατάφερε να πάρει την ισοπαλία με 3-3 από την Τίγκρε. Βράβευση και αποθέωση για Ροδόλφο Αρουαμπαρένα (videos)

O "Στράκα" έδωσε προβάδισμα με δύο τέρματα στους φιλοξενούμενους, αλλά η Μπόκα κατάφερε με ισοφαρίσει σε 2-2 πριν το ημίχρονο με τον Χουάν Ρομάν Ρικέλμε.

Με πέναλτι ο Στρακουαλούρσι συμπλήρωσε το χατ-τρικ του στο 70', αλλά ο Κλεμέντε Ροντρίγκες 9 λεπτά αργότερα διαμόρφωσε το τελικό 3-3.

Πριν από την έναρξη του ματς η Μπόκα Τζούνιορς βράβευσε τον προπονητή της Τίγκρε, Ροδόλφο Αρουαμπαρένα, για την προσφορά του στους Χεϊνέσες, στους οποίος ξεκίνησε την καριέρα του και αγωνίστηκε από το 1992 μέχρι το 2000.

Όσον αφορά στον Ντένις Στρακουαλούρσι, έφτασε τα 8 γκολ στο πρωτάθλημα και πέρασε στην 1η θέση του πίνακα των σκόρερς, ξεπερνώντας τον πρώην του Άρη, Χαβιέρ Κάμπορα, ο οποίος πέτυχε το 7ο γκολ του με την Ουρακάν.

Για την Κολόν σκόραρε ο πρώην της Ξάνθης, Ιβάν Μορένο ι Φαμπανέσι, ενώ στην κορυφή η κατάσταση έμεινε αμετάβλητη, καθώς όλοι πήραν από έναν βαθμό.

Ο Αρουαμπαρένα...

Ο Στρακουαλούρσι...

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής:

Παρασκευή

Κίλμες - Νιούελς Ολντ Μπόις 3-1 (23' και 85' Μπερνάρντο Ρομέο, 62' Μαρτίν Καουτερούσιο / 27' Μαουρίσιο Σπερντούτι)

Σάββατο

Σαν Λορένσο - Λανούς 1-1 (53' Χουάν Μενσεγκές / 70' Πάουλο Γκολτς)

Ράσινγκ Κλουμπ - Ιντεπεντιέντε 2-0 (43' Γκαμπριέλ Άουτσε, 87' Τεόφιλο Γκουτιέρες)

Ολ Μπόις - Ουρακάν 3-1 (13' και 20' Κριστιάν Φαμπιάνι, 52' Εμανουέλ Χιγλιότι / 22' Χαβιέρ Κάμπορα)

Γοδόι Κρους - Αρχεντίνος Τζούνιορς 1-0 (3' Ντιέγκο Βιγιάρ)

Κυριακή

Ολίμπο - Εστουντιάντες 2-2 (31' Ντιέγκο Γκαλβάν, 64' Νέστορ Μπαρέιρο / 56' Μαρσέλο Μοσέτ, 59' Γκαστόν Φερνάντες)

Μπόκα Τζούνιορς - Τίγκρε 3-3 (43' Νικολάς Κολάσο, 45'+2 Χουάν Ρομάν Ρικέλμε, 79' Κλεμέντε Ροντρίγκες / 22', 36' και 70' Ντένις Στρακουαλούρσι)

Κολόν Σαντα Φε - Βέλες Σάρσφιλντ 1-1 (67' Ιβάν Μορένο ι Φαμπιανέσι / 95' Βίκτορ Σαπάτα)

Χιμνάσια Λα Πλάτα - Ρίβερ Πλέιτ 0-0