LA LIGA

Σεβίλλη - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-2: Ο Εν-Νεσιρί πήρε μπροστά και κρατά τους Βάσκους πίσω

Οι παίκτες της Σεβίλλης πανηγυρίζουν γκολ σε ματς κόντρα στην Ρεάλ για την La Liga | 21 Οκτωβρίου 2023 @2023 JOSE BRETON/AP IMAGES

Η Σεβίλλη υπέταξε τη Ρεάλ Σοσιεδάδ χάρη σε δύο γκολ του Γιουσέφ Εν-Νεσιρί και ξέφυγε ακόμη περισσότερο από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Η Σεβίλλη επέστρεψε στις επιτυχίες έπειτα από δύο αγωνιστικές και υποτάσσοντας την ντεφορμέ Ρεάλ Σοσιεδάδ με 3-2 ξέφυγε από τη ζώνη του υποβιβασμού της La Liga, έπειτα από 27 αγωνιστικές.

Οι Ανδαλουσιάνοι είχαν ως πρωταγωνιστή τον Γιουσέφ Εν-Νεσιρί που φέτος δεν βρίσκεται στα ίδια επίπεδα σκοραρίσματος, αλλά κατάφερε να βρει δύο γκολ πριν συμπληρωθεί ένα τέταρτο αγώνα. Ο Αντρέ Σίλβα μείωσε στις καθυστερήσεις του 1ου μέρους με εκτέλεση πέναλτι για τους Βάσκους, όμως οι γηπεδούχοι βρήκαν τρίτο γκολ με τον Σέρχιο Ράμος και στη συνέχεια αμύνθηκαν για να κρατήσουν το προβάδισμα.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ είχε κατοχή άνω του 65%, αλλά δεν δημιούργησε φάσεις και το γκολ του Μπράιθ Μέντεθ στις καθυστερήσεις δεν ήταν αρκετό για να αποτρέψει το όγδοο παιχνίδι χωρίς νίκη στα τελευταία εννέα σε όλες τις διοργανώσεις.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Θέλτα - Αλμερία 1-0 (73' Μινγκέθα)
  • Σεβίλλη - Ρεάλ Σοσιεδάδ 3-1 (11', 13' Εν-Νεσιρί, 66' Ράμος / 45+5' πέν. Σίλβα, 90+2' Μέντεθ)
  • Ράγιο Βαγιεκάνο - Κάδιθ 1-1 (78' Λεζέν / 90+1' Ερνάντεθ)
  • Χετάφε - Λας Πάλμας 3-3 (11' Μάτα, 14' Γκρίνγουντ, 45' Μακσίμοβιτς / 35' Σάντρο, 50' Καρδόνα, 57' Ελ Χανταντί)
  • 02/03 22:00 Βαλένθια - Ρεάλ
  • 03/03 15:00 Βιγιαρεάλ - Γρανάδα
  • 03/03 17:15 Ατλέτικο - Μπέτις
  • 03/03 19:30 Μαγιόρκα - Ζιρόνα
  • 03/03 22:00 Αθλέτικ - Μπαρτσελόνα
  • 04/03 22:00 Οσασούνα - Αλαβές