PREMIER LEAGUE

Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 0-6: Οι υπερηχητικοί κανονιέρηδες σκόρπισαν τις λεπίδες και είναι στο -2 από την κορυφή

Arsenal's Declan Rice, center, celebrates with teammates after scoring his side's fifth goal during the English Premier League soccer match between Sheffield United and Arsenal at the Bramall Lane stadium in Sheffield, England, Monday, March 4, 2024. (AP Photo/Rui Vieira) AP

Η Άρσεναλ έκανε ό,τι ήθελε απέναντι στην Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικράτησε 6-0 στο Μπράμαλ Λέιν με εκπληκτική εμφάνιση και εξακολουθεί να βρίσκεται κοντά στην κορυφή.

Η Άρσεναλ ήταν υπηρηχητική. Οι κανονιέρηδες σκόρπισαν την Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, επικρατώντας 6-0 για την 27η αγωνιστική της Premier League. Οι παίκτες του Αρτέτα όχι απλώς δεν σταματούν να νικούν, αλλά προχωρούν από πεντάρα σε τεσσάρα και από τεσσάρα σε εξάρα.

Συγεκριμένα, έγινε η πρώτη ομάδα στην ιστορία του αγγλικού επαγγελματικού ποδοσφαίρου που πετυχαίνει νίκη με πέντε ή περισσότερα γκολ σε τρία συνεχόμενα εκτός έδρας παιχνίδια. Έτσι, παραμένει πολύ κοντά στην κορυφή και είναι στο -2 από την πρωτοπόρο Λίβερπουλ.

Μόλις στο πέμπτο λεπτό ο Μάρτιν Έντεγκααρντ βρήκε δίχτυα, ενώ στο 13ο λεπτό ο Μπογκλ με αυτογκόλ διπλασίασε τα τέρματα των κανονιέρηδων. Στο 15' ο Μαρινέλι με σουτ μέσα από την περιοχή, έπειτα από μεταβίβαση του Κίβιορ έκανε το 3-0 για τους φιλοξενούμενους.

Η Άρσεναλ συνέχιζε να κάνει ό,τι θέλει. Στο 25ο λεπτό ο Κάι Χάβερτς έγραψε επίσης το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ, την ώρα που οι οπαδοί των γηπεδούχων άρχισε να φεύγει από το Μπράμπαλ Λέιν.

Οι φιλοξενούμενοι δεν σταματούσαν πουθενά. Έτσι, στο 39ο λεπτό πέτυχαν και πέμπτο γκολ. Ο Σάκα από τα δεξιά μοίρασε στον Ντέκλαν Ράις, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα.

Η Άρσεναλ δεν είχε πει ακόμη την τελευταία της λέξη και έκρυβε ακόμη ένα γκολ στο δεύτερο μέρος. Στο 58ο λεπτό ο Χάβερτς κοντρόλαρε εκπληκτικά την μπάλα στα δεξιά, μοίρασε στον Μπεν Γουάιτ, ο οποίος διαμόρφωσε το σκορ του παιχνιδιού.

Τα αποτελέσματα της 27ης αγωνιστικής

• Μπρέντφορντ - Τσέλσι 2-2 (50' Ρόερσλεβ, 69' Γουισά / 35' Τζάκσον, 83' Ντισασί)
  • Έβερτον - Γουέστ Χαμ 1-3 (56' Μπέτο / 62' Ζουμά, 90+1' Σούτσεκ, 90+5' Άλβαρες)
  • Φούλαμ - Μπράιτον 3-0 (21' Γουίλσον, 32' Μουνίζ, 90+1' Τραορέ)
  • Νιούκαστλ - Γουλβς 3-0 (14' Ίσακ, 33' Γκόρντον, 90+2' Λιβραμέντο)
  • Νότιγχαμ - Λίβερπουλ 0-1 (90+9' Νούνιες)
  • Τότεναμ - Κρίσταλ Πάλας 3-1 (77' Βέρνερ, 80' Ρομέρο, 88' Σον / 59' Έζε)
  • Λούτον - Άστον Βίλα 2-3 (66' Τσονγκ, 72' Μόρις / 24', 38' Γουότκινς, 89' Ντιν)
  • Μπέρνλι - Μπόρνμουθ 0-2 (13' Κλάιφερτ, 88' Σεμένιο)
  • Μάντσεστερ Σίτι - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 3-1 (56', 80' Φόντεν, 90+1' Φόντεν / 8' Ράσφορντ)
  • Σέφιλντ Γιουνάιτεντ - Άρσεναλ 0-6 (5' Έντεγκααρντ, 13' Μπόουγκλ αυτ., 15' Μαρτινέλι, 25' Χάβερτς, 39' Ράις, 58' Γουάιτ)