SERIE A

Σασουόλο - Νάπολι 0-2: Δεν έχει φρένα το τρένο των παρτενοπέι με οδηγούς το καυτό δίδυμο Κβαρατσχέλια - Όσιμεν

Ο Βίκτορ Όσιμεν πανηγυρίζει το γκολ του στο Ρόμα - Νάπολι
Ο Βίκτορ Όσιμεν πανηγυρίζει το γκολ του στο Ρόμα - Νάπολι 2022 AP PHOTO/ANDREW MEDICHINI

Το καυτό δίδυμο Κβαρατσχέλια - Όσιμεν χάρισε στη Νάπολι ακόμα μία νίκη, με τους παρτενοπέι που συνεχίζουν φορτσάτοι για την κατάκτηση της Serie A να επικρατούν της Σασουόλο εκτός έδρας με 2-0 για την 23η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Η Νάπολι έχει βάλει για τα καλά πλώρη προς την κατάκτηση του τρίτου πρωταθλήματος στην ιστορία της και συνεχίζει τη ξέφρενη πορεία στη Serie A, πανηγυρίζοντας την εκτός έδρας νίκη με 2-0 επί της Σασουόλο για την 23η αγωνιστική.

Το καυτό δίδυμο των πρωτοπόρων Κβαρατσχέλια - Όσιμεν έδωσε ξανά τη λύση, πετυχαίνοντας τα δύο γκολ της αναμέτρησης.

Οι Ναπολιτάνοι προηγήθηκαν στο 12ο λεπτό του αγώνα μετά την ωραία ατομική ενέργεια του Κβαρατσχέλια. Ο Γεωργιανός πήρε την μπάλα αρκετά μέτρα έξω από την περιοχή, τους πέρασε όλους, μπήκε στην περιοχή, δοκίμασε το σουτ του και την έστειλε στα δίχτυα για το 1-0

Η Σασουόλο άγγιξε την ισοφάριση μόλις δύο λεπτά μετά το γκολ του Κβαρατσχλελια, αλλά το σουτ του Λοριέντ κατέληξε στο δοκάρι.

Στο 26' ο Όσιμεν είχε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα των παρτενοπέι, όμως το σουτ του σταμάτησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Κονσίλι.

Τελικά, βρήκε δίχτυα επτά λεπτά αργότερα, με ένα απίστευτο γκολ, γράφοντας το 2-0. Ο Νιγηριανός σούταρε από πολύ πλάγια θέση, στέλνοντας την μπάλα στην κλειστή γωνία του Κονσίλι, φτάνοντας τα 18 τέρματα τη φετινή σεζόν.

Στο 41' ο διαιτητής ακύρωσε το γκολ του Λοριέντ αφού ήλεγξε τη φάση στο μόνιτορ. Ο Λοριέντ έκανε την προβολή μετά την εκτέλεση φάουλ του Φρατέζι, όμως ο Ντεφρέλ που επηρέαζε τη φάση ήταν σε θέση οφσάιντ.

Λίγο έλειψε στο 79' να μειώσει σε 2-1 η Σασουόλο με τον Σεϊντέ, αλλά ο Μερέτ απέκρουσε, κρατώντας το 2-0.

Σασουόλο: Κονσίλι, Ζορτέα, Έρλιτς, Ρούαν, Ροζέριο, Φρατέζι (85' Μαρτίνες), Λοπέζ (85' Ομπιάνγκ), Ενρίκε (79' Θορστβέντ), Μπαϊράμι (79' Σεϊντέ), Ντεφρέλ (57' Πιναμόντι), Λοριέντ

Νάπολι: Μερέτ, Ντι Λορέντσο, Ραχμάνι, Μιν Κιμ, Ολιβέρα, Ανγκισά (78' Εντομπελέ), Λόμποτκα, Έλμας (85' Τζερμπίν), Πολιτάνο (58' Ζιελίνσκι), Όσιμεν (85'΄Σιμεόνε), Κβαρατσχέλια (79΄Λοσάνο).