SERIE A

Σασουόλο - Γιουβέντους 4-2: Στοπ στη Ρέτζιο Εμίλια σε χορταστικό αγώνα

Ο Ντομένικο Μπεράρντι με τη φανέλα της Σασουόλο απέναντι στην Ίντερ | 13 Μαΐου 2023 @2023 ANTONIO CALANNI/AP IMAGES

Η πρώτη ήττα της Γιουβέντους σημειώθηκε στο Ρέτζιο Εμίλια από τη βελτιωμένη Σασουόλο, η οποία επικράτησε με 4-2.

Η Σασουόλο είχε κάνει κακή εκκίνηση στη σεζόν με μόλις τρεις βαθμούς, η Γιουβέντους ήταν αήττητη, όμως στο χορταστικό παιχνίδι του Ρέτζιο Εμίλια ήρθαν τα πάνω κάτω. Το 4-2 των γηπεδούχων για την 5η αγωνιστική της Serie A τους ανεβάζει πολλές θέσεις στη βαθμολογία και κρατά τους "μπιανκονέρι" πίσω στη μάχη του τίτλου.

Η κακή μέρα φάνηκε από την αρχή για τη "γηραιά κυρία", αφού η γκάφα του Βόιτσιεχ Σέσνι οδήγησε στο γκολ του Αρμάν Λοριεντέ μόλις στο 12ο λεπτό. Η Σασουόλο ανταπέδωσε το δώρο με αυτογκόλ του Ματίας Βίνια λίγο αργότερα, όμως ανέκτησε το προβάδισμα στο 41' με έναν μεταγραφικό στόχο της Γιουβέντους, τον Ντομένικο Μπεράρντι.

Ο Μασιμιλιάνο Αλέγκρι έριξε στο παιχνίδι τους Νικολό Φατζιόλι και Σάμουελ Ίλινγκ Τζούνιορ στην ανάπαυλα, με τη Γιουβέντους να έχει εννέα τελικές, όλες άστοχες στο 1ο μέρος. Στο 2ο δεν βελτιώθηκε ιδιαίτερα επιθετικά, όμως ο αναγεννημένος παίζοντας σε θέση φορ Φεντερίκο Κιέζα κατάφερε να ισοφαρίσει στο 78'.

Το γκολ δεν ήταν αρκετό για τους "μπιανκονέρι", αφού ο Αντρέα Πιναμόντι τέσσερα λεπτά αργότερα ανέκτησε το προβάδισμα για την ομάδα του. Στις καθυστερήσεις δε ήταν η σειρά της Γιουβέντους να πετύχει αυτογκόλ με θύμα τον Φεντερίκο Γκάτι, που σφράγισε την πρώτη ήττα της ομάδας του στη σεζόν.

Τα αποτελέσματα της 5ης αγωνιστικής

• Σαλερνιτάνα - Φροζινόνε 1-1 (52' Καμπράλ / 12' Ρομανιόλι)
  • Λέτσε - Τζένοα 1-0 (83' Ουντέν)
  • Μίλαν - Βερόνα 1-0 (8' Λεάο)
  • Σασουόλο - Γιουβέντους 4-2 (12' Λοριεντέ, 41' Μπεράρντι, 82' Πιναμόντι, 90+5' αυτ. Γκάτι / 21' αυτ. Βίνια, 78' Κιέζα)
  • 23/09 21:45 Λάτσιο - Μόντσα
  • 24/09 13:30 Έμπολι - Ίντερ
  • 24/09 16:00 Αταλάντα - Κάλιαρι
  • 24/09 16:00 Ουντινέζε - Φιορεντίνα
  • 24/09 19:00 Μπολόνια - Νάπολι
  • 24/09 21:45 Τορίνο - Ρόμα