SERIE A

Σασουόλο - Φιορεντίνα 1-0: Το σερί των βιόλα σταμάτησε στη Ρέτζιο Εμίλια

Sassuolo's Domenico Berardi celebrates after scoring his side's second goal during the Serie A soccer match between Inter Milan and Sassuolo at the San Siro Stadium, in Milan, Italy, Wednesday, Sept. 27, 2023. (AP Photo/Antonio Calanni) @ 2023 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Φιορεντίνα δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Σασουόλο, καθώς ηττήθηκε 1-0 στο Mapei Stadium. Οι βιόλα κράτησαν τη θέση τους στην τετράδα μετά την ισοπαλία με την Μπολόνια.

Η Φιορεντίνα έχασε την ευκαιρία να ξεφύγει από την Μπολόνια στη μάχη της τετράδας στη Serie A, καθώς ηττήθηκε 1-0 από τη Σασουόλο εκτός έδρας.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο ένατο λεπτό με σκόρερ τον Αντρέα Πιναμόντι και το κράτησαν μέχρι το φινάλε. Οι βιόλα πίεσαν για την ισοφάριση από το 30ο λεπτό, ωστόσο δεν κατάφεραν να κερδίσουν σε καμία περίπτωση τον Κονσίλι.

Στο 64' ο Μποναβεντούρα δεν κατάφερε να σκοράρει από την άσπρη βούλα, καθώς ο Κονσίλι τον σταμάτησε ενώ το γκολ που σημείωσε ο Κουάρτα τέσσερα λεπτά μετά ακυρώθηκε μέσω VAR.

Η Σασουόλο με αυτό το τρίποντο έκανε άλμα παραμονής, έχοντας πλέον 19 βαθμούς (τέσσερις περισσότερους από τη ζώνη του υποβιβασμού), ενώ η Φιορεντίνα παρέμεινε στους 33 και την τέταρτη θέση.

Το πρόγραμμα της 19ης αγωνιστικής

• Μπολόνια - Τζένοα 1-1 (90+5' Ντε Σιλβέστρι / 20' Γκούντμουντσον)
  • Ίντερ - Βερόνα 2-1 (13' Μαρτίνες, 90+3' Φρατέζι/ 74' Ανρί)
  • Φροζινόνε - Μόντσα 2-3 (56' Αρουί, 76' πεν. Σούλε / 18' Μότα, 45' Καρμπόνι, 55' αυτ. Σούλε)
  • Λέτσε - Κάλιαρι 1-1 (31' Γκέντρι / 68' Οριστάνιο)
  • Σασουόλο - Φιορεντίνα 1-0 ( 9' Πιναμόντι)
  • 07/01 13:30 Έμπολι - Μίλαν
  • 07/01 16:00 Τορίνο - Νάπολι
  • 07/01 16:00 Ουντινέζε - Λάτσιο
  • 07/01 19:00 Σαλερνιτάνα - Γιουβέντους
  • 07/01 21:45 Ρόμα - Αταλάντα