PREMIER LEAGUE

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 3-2: Τρομερή ανατροπή και νίκη-ανάσα για τους γηπεδούχους

Ο Ντάνι Ινγκς πανηγυρίζει το τέρμα που πέτυχε στην αναμέτρηση της Σαουθάμπτον με την Μπέρνλι 2021 GLYN KIRK/POOL VIA AP

Η Μπέρνλι προηγήθηκε με 2-0, αλλά η Σαουθάμπτον έκανε την ανατροπή, επικράτησε 3-2 και πήρε τρεις βαθμούς που της δίνουν σημαντικό αέρα στη μάχη της παραμονής στην Premier League.

Τρεις ιδιαίτερα σημαντικούς βαθμούς στη μάχη της παραμονής πήρε η Σαουθάμπτον η οποία επικράτησε με 3-2 κόντρα στην Μπέρνλι.

Ο αγώνας ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο. Ο Γουντ ευστόχησε σε πέναλτι στο 12ο λεπτό και ο Ματέι Βίντρα στο 28' έβαλαν μπροστά με 2-0 την Μπέρνλι.

Η αντίδραση της Σαουθάμπτον ήταν άμεση. Αρχικά ο Άρμστρονγκ στο 31' και στη συνέχεια ο Ντάνι Ινγκς στο 42' έφεραν το ματς στα ίσα.

Τελικά οι γηπεδούχοι ήταν εκείνοι που πανηγύρισαν και τους τρεις βαθμούς. Μετά από σουτ του Ινγκς που απέκρουσε ο τερματοφύλακας της Μπέρνλι, η μπάλα στρώθηκε στον Γουόλκοτ, εκείνος γύρισε στον Ρέντμοντ και εκείνος έκανε το τελικό 3-2 στο 66'

ΣΑΟΥΘΑΜΠΤΟΝ: Φόρστερ, Γουόλκερ-Πίτερς, Μπεντνάκερ, Βέστεργκααρντ, Μπέρτραντ, Άρμστρονγκ, Γουόρντ-Πράους, Ντιάλο, Γουόλκοτ, Ίνγκς, Ρέντμοντ

ΜΠΕΡΝΛΙ: Πόουπ, Λόουτον, Ταρκόβσκι, Μι, Πίτερς, Γκούντμουντσον, Γουέστγουντ, Μπρόουνχιλ, ΜακΝιλ, Βίντρα, Γουντ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Απριλίου

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισιτς, 71' Μάουντ / 45+2' 45+4' Περέιρα, 63' 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

Λιντς - Σέφιλντ 2-1 (12' Χάρισον, 49' αυτ. Τζαγκιέλκα / 45+2' Όσμπορν)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι 0-2 (58' Μεντί, 74' Ζεσούς)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ 0-3 (64' 82' Ζότα, 68' Σαλάχ)

Κυριακή 4 Απριλίου

Σαουθάμπτον - Μπέρνλι 3-2 (31' Άρμστρογνκ, 42', Ίνγκς, 66' Ρέντμοντ / 12' πεν Γουντ, 28' Βίντρα)

Νιούκαστλ - Τότεναμ (16:05)

Άστον Βίλα - Φούλαμ (18:30)

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπράιτον (21:30)