PREMIER LEAGUE

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5: Έριξαν βόμβα στο Λονδίνο οι μπάγκις

Ο Ντιανέ πανηγυρίζει γκολ του με την Γουέστ Μπρομ κόντρα στην Τσέλσι για την Premier League @ 2021 JOHN WALTONI/ASSOCIATED PRESS

Η Γουέστ Μπρομ πανηγύρισε μία εξωπραγματική νίκη με σκορ 5-2 στο Λονδίνο επί της Τσέλσι (με 10' παίκτες από το 29' λόγω αποβολής του Σίλβα) και υποχρέωσε τους μπλε στην πρώτη τους ήττα με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο τους (VIDEOS).

Μία από τις μεγαλύτερες εκπλήξεις της φετινής σεζόν στην Premier League αλλά και σε όλη την Ευρώπη σημειώθηκε το απόγευμα του Σαββάτου (3/4) στο Λονδίνο, με την Γουέστ Μπρομ που μάχεται με νύχια και με δόντια για την αποφυγή του υποβιβασμού και οι πιθανότητες δεν είναι με το μέρος της να κονιορτοποιεί με 5-2 την Τσέλσι, η οποία έχει ως στόχο την πρώτη τετράδα της βαθμολογίας.

Οι πρωτευουσιάνοι προηγήθηκαν στο ματς με τον Πούλισιτς πριν συμπληρωθεί το ημίωρο όμως λίγο αργότερα έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τιάγκο Σίλβα με δεύτερη κίτρινη κάρτα και η συνέχεια ήταν ένας εφιάλτης για αυτούς, με τους μπάγκις του Αλαρντάις να σκοράρουν πέντε φορές και να αναθερμαίνουν τις ελπίδες τους για παραμονή, υποχρεώνοντας ταυτόχρονα την Τσέλσι στην πρώτη της ήττα με τον Τόμας Τούχελ στον πάγκο μετά από ένα αήττητο σερί 14 αγώνων.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Η Τσέλσι προηγήθηκε στο 27' με τον Πούλισιτς, όμως στο 29' έμεινε με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολής του Τιάγκο Σίλβα με δεύτερη κίτρινη (είχε δεχτεί την πρώτη στο 5') και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η άμυνά της βρέθηκε σε τρικυμία, με τον Περέιρα να την τιμωρεί δύο φορές κάνοντας την ανατροπή, με τα πρώτα γκολ που δέχτηκε η η η ομάδα του δυτικού Λονδίνου εντός έδρας από τότε που ο Τούχελ πήρε τη σκυτάλη στον πάγκο από τον Λάμπαρντ.

Τα πράγματα έγιναν ακόμα δυσκολότερα για τους γηπεδούχους στο δεύτερο ημίχρονο, όταν οι Ρόμπινσον και Ντιανέ ανέβασαν το δείκτη του σκορ στο 4-1 για τους μπάγκις μέσα σε μερικά λεπτά (63' 68'), για να έρθει ο Μάουντ στο 71' και να δώσει κάποιες ελπίδες στην Τσέλσι γράφοντας το 2-4.

Ωστόσο, το αριθμητικό μειονέκτημα ήταν εμφανές και η Γουέστ Μπρομ δεν ήταν διατεθειμένη να πετάξει ένα χρυσό τρίποντο, με την ομάδα του Αλαρντάις να κρατάει σφιχτά πίσω και λίγο πριν το τελευταίο σφύριγμα να προσθέτει και το κερασάκι στην τούρτα, με τον Ρόμπινσον να γράφει το τελικό 5-2.

ΤΣΕΛΣΙ: Μεντί, Αθπιλικουέτα, Τιάγκο Σίλβα, Ζουμά, Τζέιμς, Ζορζίνιο (72' Χάβερτς), Κόβατσιτς, Αλόνσο, Ζιγές (33' Κρίστενσεν), Πούλισιτς (46' Μάουντ), Βέρνερ

ΓΟΥΕΣΤ ΜΠΡΟΜ: Τζόνστον, Φέρλονγκ, Ο'Σέι (24' Ιβάνοβιτς (37' Ρόμπινσον)), Μπάρτλεϊ, Ατζάγι, Τάουνσεντ, Φίλιπς (89' Λίβερμορ), Γιοκουσλού, Μέιτλαντ-Νάιλς, Περέιρα, Ντιανέ

ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΚΑΙ ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΤΗΣ 30ΗΣ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗΣ:

Σάββατο 3 Απριλίου

Τσέλσι - Γουέστ Μπρομ 2-5 (27' Πούλισιτς, 71' Μάουντ / 45+2' 45+4' Περέιρα, 63' 91' Ρόμπινσον, 68' Ντιανέ)

Λιντς - Σέφιλντ (17:00)

Λέστερ - Μάντσεστερ Σίτι (19:30)

Άρσεναλ - Λίβερπουλ (22:00)