SERIE A

Σαλερνιτάνα - Μίλαν 1-2: "Καθάρισε" το ματς μέσα σε πέντε λεπτά με Λεάο και Τονάλι

Ο Ράφαελ Λεάο πανηγυρίζει το γκολ στο Μίλαν - Αταλάντα
Ο Ράφαελ Λεάο πανηγυρίζει το γκολ στο Μίλαν - Αταλάντα © 2022 ANTONIO CALANNI / AP IMAGES

Η Μίλαν επικράτησε εκτός έδρας της Σαλερνιτάνα με 2-1 για τη 16η αγωνιστική της Serie A, με τους Λεάο και Τονάλι να "καθαρίζουν" το ματς μέσα σε πέντε λεπτά.

Η Μίλαν επιβλήθηκε 2-1 της Σαλερνιτάνα και έφυγε με το διπλό στο πλαίσιο της 16η αγωνιστική της Serie A. Η ομάδα του Στέφανο Πιόλι, που μείωσε τη διαφορά στους πέντε βαθμούς από την πρωτοπόρο Μίλαν, μπήκε δυναμικά και "καθάρισε" το ματς μέσα σ' ένα πεντάλεπτο.

Ο Ράφαελ Λεάο έδωσε το προβάδισμα στους Μιλανέζους μόλις στο 10ο λεπτό του αγώνα μετά από λάθος του Οτσόα, ο οποίος έκανε ντεμπούτο με τη Σαλερνιτάνα.

Ο Μεξικανός τερματοφύλακας έκανε μία επικίνδυνη έξοδο και το πλήρωσε, βλέποντας τον Πορτογάλο να κάνει το 0-1 με πλάγιο σουτ.

Η Μίλαν διεύρυνε το προβάδισμά της στο 15'. Μετά από μία φάση διαρκείας, ο Οτσόα απέκρουσε την πρώτη προσπάθεια του Τονάλι, ο Ντίας πήρε το ριμπάουντ και ξαναέστρωσε στον Ιταλό, ο οποίος βρήκε δίχτυα για το 0-2 με δυνατό σουτ.

Στο 58' οι φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά δίχτυα, όμως το γκολ του Τομόρι δεν μέτρησε, με τον διαιτητή να ελέγχει τη φάση στο VAR και να το ακυρώνει, λόγω οφσάιντ. Η Σαλερνιτάνα μείωσε σε 2-1 με τον Μπονατσόλι στο 83'.

Σαλερνιτάνα: Οτσόα, Λοβάτο (64' Ντανίλιουτς), Ραντοβάνοβιτς, Φάτσιο, Σάμπια (54' Βαλένθια), Κουλιμπαλί, Μπόχιμεν (84' Κάστανος), Φιλένα (63' Μπονατσόλι), Μπράνταριτς, Ντία, Πιάτεκ.

Μίλαν: Ταταρουσάνου, Καλάμπρια (72' Γκάμπια), Καλουλού, Τομόρι, Ερναντέζ, Μπενασέρ, Τόναλι, Λεάο, Ντίας (63' ντε Κετελάρε), Σαλεμάκερς (85' Ντεστ), Ζιρού (85' Βρανξ)