CHAMPIONS LEAGUE

Σαχτάρ - Μάντσεστερ Γ. 1-1, Λεβερκούζεν - Σοθιεδάδ 2-1

Σαχτάρ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ντόνετσκ, ενώ η Λεβερκούζεν νίκησε 2-1 την Σοθιεδάδ με γκολάρα στο 92'. Ρεκόρ συμμετοχών ο Ράιαν Γκιγκς (videos)

Σαχτάρ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ διατηρήθηκαν μαζί στην κορυφή του πρώτου ομίλου, καθώς αναδείχθηκαν ισόπαλες με 1-1 στο Ντόνετσκ.

Η Λεβερκούζεν ακολουθεί με τρεις βαθμούς, καθώς νίκησε 2-1 στην Γερμανία την Σοθιεδάδ, χάρη σε φοβερή εκτέλεση φάουλ του Χέγκελερ στο 92'.

Ιστορικό ήταν το ματς στην Ουκρανία για τον Ράιαν Γκιγκς, καθώς έφτασε τις 145 συμμετοχές στο Champions League, αριθμός ρεκόρ, αφήνοντας δεύτερο τον Ραούλ με 144.

FC Shakhtar's Tomas Hubschman (L) vies with Manchester United's Ryan Giggs during the European Champions League football match FC Shakhtar vs Manchester United in Donetsk on October 2, 2013.       AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKYSERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images
FC Shakhtar's Tomas Hubschman (L) vies with Manchester United's Ryan Giggs during the European Champions League football match FC Shakhtar vs Manchester United in Donetsk on October 2, 2013. AFP PHOTO/ SERGEI SUPINSKYSERGEI SUPINSKY/AFP/Getty Images AFP/GETTY IMAGES

Σαχτάρ - Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ 1-1

Σκόρερς: 76' Τάισον / 18' Γουέλμπεκ

Γήπεδο: "Ντόνμπας Αρένα", Ντόνετσκ

Διαιτητής: Πάβελ Κραλόβετς (Τσεχία)

Αφού ο διαιτητής δεν έδωσε καθαρό πέναλτι υπέρ της Σαχτάρ στα πρώτα λεπτά (ανατροπή του Αλέξ Τεϊσέιρα από τον Κλέβερλι), η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ άνοιξε το σκορ στο 18' με τον Ντάνι Γουέλμπεκ από κοντά, έπειτα από προσπάθεια του Μαρουάν Φελαϊνί από δεξιά.

Οι Ουκρανοί κατάφεραν να αποφύγουν την ήττα και να μείνουν στην κορυφή μαζί με τους Άγγλους, καθώς σε 1-1 ισοφάρισε ο Τάισον στο 76' με κοντινό σουτ, έπειτα από αδυναμία του Βίντιτς να διώξει.

ΣΑΧΤΑΡ: Πιάτοβ, Σρνα, Κούτσερ, Ρακίτσκι, Σεβτσούκ, Φερνάντο (84' Ιλσίνιο), Χούμπσμαν, Τάισον (92' Μπερνάρντ), Ντόουγκλας Κόστα, Αλέξ Τεϊσέιρα, Λουίζ Αντριάνο (89' Φακούντο Φερέιρα).

MANUTD: Ντε Χέα, Ραφαέλ, Σμόλινγκ, Βίντιτς, Εβρά, Κάρικ, Φελαϊνί (66' Γκιγκς), Βαλένσια, Κλέβερλι, Φαν Πέρσι, Γουέλμπεκ (93' Φιλ Τζόουνς).

Λεβερκούζεν - Σοθιεδάδ 2-1

Σκόρερς: 45'+1 Ρόλφες, 92' Χέγκελερ / 52' Βέλα

Γήπεδο: "ΜπάιΑρένα", Λεβερκούζεν

Διαιτητής: Σεργκέι Καράσεβ (Ρωσία)

Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Λεβερκούζεν άνοιξε το σκορ με τον αρχηγό της, Σίμον Ρόλφες, να πλασάρει από κοντά, παίρνοντας το "ριμπάουντ" μετά την απόκρουση του Μπράβο σε κεφαλιά μετά από εκτέλεση φάουλ του Σαμ.

Ο Κάρλος Βέλα στο 50 κέρδισε πέναλτι από τον Χίλμπερτ, το εκτέλεσε ο ίδιος, ο Λένο το απέκρουσε αλλά στην επαναφορά ο Βέλα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, κάνοντας το 1-1.

Το φινάλε στο Λεβερκούζεν ήταν εντυπωσιακό, καθώς η Μπάγερ έκανε το 2-1 στο 92' με την καταπληκτική εκτέλεση φάουλ του Γενς Χέγκελερ (και τα δύο της γκολ στις καθυστερήσεις).

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Λένο, Χίλμπερτ, Βόλσχαϊντ, Τοπράκ, Μπένις (69' Εμρέ Τσαν), Ράιναρτς, Λαρς Μπέντερ, Ρόλφες, Σαμ (85' Χέγκελερ), Σον Χέουνγκ-Μιν (68' Ρόμπι Κρουζ), Κίσλινγκ.

ΣΟΘΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Κάρλος Μαρτίνες, Μίκελ Γκονθάλεθ, Ίνιγο Μαρτίνεθ, Ντε λα Μπέγια, Μπεργκάρα, Ελουστόντο, Θουρουτούθα (90' Χάβι Ρος), Βέλα, Γκριεζμάν (84' Γκονσάλο Κάστρο), Σεφέροβιτς (68' Αχιρέτσε).

LEVERKUSEN, GERMANY - OCTOBER 02:  Simon Rolfes #6 of Leverkusen is congratulated by teammate Roberto Hilbert  #14 after scoring the opening goal during the UEFA Champions League Group A match between Bayer Leverkusen and Real Sociedad de Futbol at Bay Arena on October 2, 2013 in Leverkusen, Germany.  (Photo by Dennis Grombkowski/Bongarts/Getty Images)
LEVERKUSEN, GERMANY - OCTOBER 02: Simon Rolfes #6 of Leverkusen is congratulated by teammate Roberto Hilbert #14 after scoring the opening goal during the UEFA Champions League Group A match between Bayer Leverkusen and Real Sociedad de Futbol at Bay Arena on October 2, 2013 in Leverkusen, Germany. (Photo by Dennis Grombkowski/Bongarts/Getty Images) BONGARTS/GETTY IMAGES