SERIE A

Ρόμα - Λέτσε 2-1: Τεράστια ανατροπή με δύο γκολ στις καθυστερήσεις

Ο Ρομέλου Λουκάκου πανηγυρίζει γκολ της Ρόμα σε ματς της Serie A απέναντι στην Έμπολι | 17 Σεπτεμβρίου 2023 @2023 ALESSANDRA TARANTINO/AP IMAGES

Η Ρόμα βρέθηκε να χάνει από τη Λέτσε μέχρι το 2ο λεπτό των καθυστερήσεων όμως οι Σαρντάρ Αζμούν και Ρόμελου Λουκάκου έφεραν τα πάνω κάτω και της έδωσαν τη νίκη με 2-1.

Η Ρόμα άφησε πίσω της την ήττα από την Ίντερ και επέστρεψε στις επιτυχίες, έστω και με μία απίθανη ανατροπή στις καθυστερήσεις. Το 2-1 επί της Λέτσε για την 11η αγωνιστική της Serie A διαμορφώθηκε με δύο γκολ των γηπεδούχων στο τέλος, με συνέπεια να σκαρφαλώσουν στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Οι Ρωμαίοι είχαν το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα και θα μπορούσαν να ανοίξουν το σκορ στο 5', όταν ο Ρόμελου Λουκάκου έστειλε πέναλτι πάνω στον Βλαντίμιρο Φαλκόνε στο κέντρο της εστίας. Οι φιλοξενούμενοι περιορίστηκαν σε παιχνίδι αντεπιθέσεων, αλλά με αυτόν τον τρόπο κατάφεραν να βρουν το γκολ του Πόντους Άλμκβιστ στο 71'.

Ο Ζοζέ Μουρίνιο έριξε στη μάχη τους Σαρντάρ Αζμούν και λίγο αργότερα τους Νίκολα Ζαλέβσκι, Ράσμους Κρίστενσεν και Αντρέα Μπελότι, ψάχνοντας το γκολ με όλα τα επιθετικά όπλα που είχε στον πάγκο του. Στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Αζμούν ισοφάρισε σε 1-1 και δύο λεπτά αργότερα η συνεργασία του Πάουλο Ντιμπάλα με τον Λουκάκου να δίνει τη νίκη στη Ρόμα.