LIGUE 1

Ρεν - Λανς 0-1: Ο ασταμάτητος Οπέντα την ανέβασε στη 2η θέση

Οι παίκτες της Λανς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ
Οι παίκτες της Λανς πανηγυρίζουν γκολ κόντρα στη Μαρσέιγ 2022 AP PHOTO/DANIEL COLE

Ο Λόις Οπέντα έφτασε τα 15 γκολ στη φετινή Ligue 1 κι έδωσε στη Λανς τη νίκη 1-0 μέσα στην έδρα της Ρεν, φέρνοντάς την στη 2η θέση μαζί με τη Μαρσέιγ.

Ο Λόις Οπέντα ήταν για ακόμα μία φορά ό,τι καλύτερο είχε να επιδείξει η Λανς και με το γκολ του έφτασε στη νίκη 1-0 στην έδρα της Ρεν για την 29η αγωνιστική της Ligue 1, με συνέπεια να πιάσει τη Μαρσέιγ στη 2η θέση.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν τον έλεγχο παρότι οι γηπεδούχοι προέρχονταν από τον θρίαμβο επί της Παρί στο Παρίσι. Στο 31ο λεπτό, ο Οπέντα έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για 15η φορά φέτος στο πρωτάθλημα, με συνέπεια να γίνει ο πρώτος παίκτης που φτάνει σε αυτήν την επίδοση για τη Λανς από το 1993-1994 και τον Ροζέ Μπολί.

Οι παίκτες του Μπρουνό Ζενεζιό αφυπνίστηκαν στο 2ο ημίχρονο, δημιούργησαν ευκαιρίες, όμως δεν κατάφεραν να νικήσουν τον Μπρις Σαμπά και υποτάχθηκαν στο "Ροαζόν", με συνέπεια να μείνουν μακριά από τις θέσεις του Champions League.