LA LIGA

Ρεάλ - Ατλέτικο 1-1: Ο Γιορέντε στις καθυστερήσεις κράτησε ανοιχτή τη μάχη τίτλου στη La Liga

Ο Μάρκος Γιορέντε της Ατλέτικο πανηγυρίζει γκολ που σημείωσε κόντρα στη Ρεάλ για τη La Liga 2023-2024 στο "Σαντιάγο Μπερναμπέου", Μαδρίτη | Κυριακή 4 Φεβρουαρίου 2024 © 2024/BERNAT ARMANGUE/AP IMAGES

Η Ατλέτικο χαμογέλασε στο τέλος απέναντι στη Ρεάλ, αφού ισοφάρισε στο 90+3' σε 1-1 με τον Μάρκο Γιορέντε και κράτησε τη Ζιρόνα δύο βαθμούς πίσω από την κορυφή.

Η Ρεάλ ετοιμαζόταν να πανηγυρίσει νίκη μισό... τίτλο, όμως η Ατλέτικο ισοφάρισε σε 1-1 στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων και κράτησε ανοιχτή τη μάχη στη La Liga έπειτα από 23 αγωνιστικές.

Το γκολ του Μπραχίμ Ντίαθ που βρέθηκε εξ ανάγκης στην ενδεκάδα έβαλε μπροστά στο σκορ τους "μερένγκες", οι οποίοι ήταν ανώτεροι και το έδειξαν στον αγωνιστικό χώρο, αλλά πλήρωσαν μια ολιγωρία στο τέλος, την οποία τιμώρησε ο Μάρκος Γιορέντε.

Οι γηπεδούχοι παρατάχθηκαν με δύο έκτακτα και πολύ σημαντικά προβλήματα. Ο Αντόνιο Ρίντιγκερ δεν κατάφερε να είναι έτοιμος και ο Ντάνι Καρβαχάλ μετατοπίστηκε σε ρόλο δεξιού στόπερ. Ο Βινίσιους αισθάνθηκε ενοχλήσεις στο ζέσταμα και τη θέση του στην επίθεση πήρε ο Μπραχίμ Ντίαθ, χωρίς να κάνει καν προθέρμανση. Οι φιλοξενούμενοι από την πλευρά τους χρησιμοποίησαν τον Άλβαρο Μοράτα χωρίς να είναι 100% έτοιμος, για να πιέσει το κέντρο άμυνας της Ρεάλ.

Ο αγώνας άρχισε με τη Ρεάλ να έχει το πάνω χέρι και να προσπαθεί να εκμεταλλευτεί τα κενά στις πτέρυγες της Ατλέτικο από το 3-5-2 του Ντιέγκο Σιμεόνε. Εν τέλει, εκμεταλλεύτηκε μια περίεργη φάση στο 20ό λεπτό, με τις συνεχόμενες κόντρες σε μια αναμπουμπούλα να τροφοδοτούν τον Ντίαθ στη μικρή περιοχή και τον Ισπανό επιθετικό να σπρώχνει την μπάλα στα δίχτυα.

Το γκολ έδωσε φτερά στους "μερένγκες" και δη στον Εντουαρντό Καμαβινγκά, ο οποίος βρισκόταν παντού στον αγωνιστικό χώρο και λειτουργούσε τόσο ως κόφτης όσο και ως συνδετικός κρίκος της άμυνας με την επίθεση.

Ο Σιμεόνε προσπάθησε να βελτιώσει την αμυντική λειτουργία της ομάδας του με τον Ναουέλ Μολίνα να παίρνει τη θέση του Ροντρίγκο Ρικέλμε στην ανάπαυλα και στο 50ό λεπτό ο Σαούλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, όμως το γκολ δεν μέτρησε λόγω οφσάιντ.

Η Ατλέτικο έκανε τριπλή αλλαγή με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα και στο 68' πέρασε στο παιχνίδι και ο Άνχελ Κορέα, χωρίς ο Κάρλο Αντσελότι να έχει κάνει ακόμα την πρώτη δική του αλλαγή.

Αυτή έγινε στο 71' με τον Χοσέλου να παίρνει τη θέση του "χρυσού" σκόρερ, χωρίς να επηρεαστεί η εικόνα του αγώνα. Η Ρεάλ ήταν σε θέση οδηγού, δημιουργούσε ευκαιρίες και δεν απειλήθηκε ούτε από τον Αντουάν Γκριεζμάν ούτε από τον Μοράτα ούτε από τους Μέμφις Ντεπάι και Κορέα που ήρθαν από τον πάγκο.

Το 1-0 δεν ήταν το τελικό σκορ στο τρίτο Derbi Madrileño τον τελευταίο 1,5 μήνα όμως, αφού ο Γιορέντε με κεφαλιά στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων "πάγωσε" το γήπεδο . Ύστερα από τον αποκλεισμό στο Copa del Rey, η Ατλέτικο σόκαρε τη Ρεάλ και στη La Liga και κράτησε τη Ζιρόνα δύο βαθμούς μακριά της.

• ΡΕΑΛ: Λουνίν, Βάθκεθ, Καρβαχάλ, Νάτσο, Μεντί, Βαλβέρδε, Κρόος, Καμαβινγκά, Μπέλιγχαμ (88' Θεμπάγιος), Ροντρίγκο (76' Μόντριτς), Ντίαθ (71' Χοσέλου)
  • ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Γιορέντε, Βίτσελ, Σάβιτς, Ερμόσο, Σαούλ (61' Λίνο), Ντε Πολ (61' Μπάριος), Κόκε (68' Κορέα), Ρικέλμε (46' Μολίνα), Γκριεζμάν, Μοράτα (61' Ντεπάι)

Τα αποτελέσματα της 23ης αγωνιστικής

• Αθλέτικ - Μαγιόρκα 4-0 (3', 16' Μπερτσίτσε, 64' Γκουρουθέτα, 89' Μουνιαΐν)
  • Βαλένθια - Αλμερία 2-1 (14' Ντούρο, 23' Γιαρεμτσούκ / 50' Αρίμπας)
  • Γρανάδα - Λας Πάλμας 1-1 (43' Μέντες / 68' Πεχίνιο)
  • Αλαβές - Μπαρτσελόνα 1-3 (51' Ομοροντιόν / 22' Λεβαντόβσκι, 49' Γκιντογάν, 63' Ρόκε)
  • Ζιρόνα - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0
  • Βιγιαρεάλ - Κάντιθ 0-0
  • Οσασούνα - Θέλτα 0-3 (24' Στραντ Λάρσεν, 25' Ντε λα Τόρε, 90' Δουβίκας)
  • Μπέτις - Χετάφε 1-1 (35' πέν. Ίσκο / 8' πέν. Γκρίνγουντ)
  • Ρεάλ - Ατλέτικο 1-1 (20' Ντίαθ / 90+3' Γιορέντε)
  • 05/02 22:00 Ράγιο Βαγεκάνο - Σεβίλλη