ΙΣΠΑΝΙΑ

Ρεάλ - Αθλέτικ 2-0: Το Supercopa σε μαδριλένικα χέρια

Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το ισπανικό Supercopa | 16 Ιανουαρίου 2022
Οι παίκτες της Ρεάλ πανηγυρίζουν το ισπανικό Supercopa | 16 Ιανουαρίου 2022 © 2022 HASSAN AMMAR / AP IMAGES

Με τους Λούκα Μόντριτς και Καρίμ Μπενζεμά να βρίσκουν το δρόμο προς τα δίχτυα και τον Τιμπό Κουρτουά να πιάνει πέναλτι λίγο πριν το φινάλε, η Ρεάλ νίκησε 2-0 την Αθλέτικ και κατέκτησε δίκαια το πρώτο τρόπαιο της χρονιάς: το ισπανικό Supercopa.

Ο πρώτος τίτλος της χρονιάς στην Ισπανία, το Supercopa, ανήκει στην Ρεάλ. Οι Μαδριλένοι επιβλήθηκαν με 2-0 της Αθλέτικ στον τελικό που διεξήχθη το βράδυ της Κυριακής (16/1) στο Ριάντ και έφτασαν δίκαια στην κατάκτηση του βαρύτιμου τροπαίου, που είναι το 12ο συνολικά στην ιστορία τους.

Οι Μόντριτς και Μπενζεμά πέτυχαν τα δύο γκολ των μερένγκες, ένα σε κάθε ημίχρονο, ενώ μεγάλο μερίδιο στην επιτυχία της ομάδας του Κάρλο Αντσελότι (5 νίκες και 2 ισοπαλίες στις 7 κόντρες του με τον Μαρσελίνο) είχε και ο Κουρτουά που έπιασε πέναλτι του Γκαρσία στο 89' και δεν επέτρεψε στους Βάσκους να αποκτήσουν ελπίδες έστω και για λίγα λεπτά.

Σημειώνεται πως η Ρεάλ έφτασε τους 95 επίσημους τίτλους και απέχει έναν πλέον από την Μπαρτσελόνα (96), ενώ ο Κάρλο Αντσελότι πρόσθεσε το ισπανικό Supercopa σε Copa del Rey, Κύπελλο Πρωταθλητριών, Ευρωπαϊκό Σούπερ Καπ και Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων και θέλει πλέον την La Liga για να γίνει ο πρώτος προπονητής στην ιστορία του συλλόγου που θα έχει πάρει και τους έξι μεγάλους τίτλους.

Ο τελικός

Μετά από ένα αρκετά αναγνωριστικό πρώτο δεκάλεπτο που δεν είχε γρήγορο ρυθμό, η Ρεάλ ανέλαβε σιγά σιγά τα ηνία και στο 18ο λεπτό ήταν εκείνη που απείλησε για πρώτη φορά στον τελικό. Δράστης ο Καρίμ Μπενζεμά, που εξαπέλυσε ένα διαγώνιο δεξί σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και υποχρέωσε τον Σιμόν να πέσει στη δεξιά γωνία της εστίας του και να βγάλει σε κόρνερ.

Στο 27' οι μερένγκες απείλησαν εκ νέου, με τον Σιμόν να αποκρούει σε κόρνερ το επικίνδυνο σουτ του Καζεμίρο από πλάγια θέση, για να έρθει όμως η φάση του 38ου λεπτού που ο κίπερ των Βάσκων έμεινε στήλη άλατος. Σε αυτό έπαιξε ρόλο ο Λούκα Μόντριτς, που δέχτηκε την ασίστ του Ροντρίγκο και με ένα θαυμάσιο φαλτσαριστό σουτ με το δεξί έστειλε τη μπάλα να αναπαυτεί γλυκά στο βάθος της αντίπαλης εστίας.

Με αυτό μάλιστα το πανέμορφο γκολ, ο Κροάτης βιρτουόζος μέσος έγινε σε ηλικία 36 ετών και 129 ημερών ο γηραιότερος σκόρερ στην ιστορία του ισπανικού Supercopa, ξεπερνώντας τους Αντούριθ και Ραούλ Γκαρθία (αμφότεροι είχαν σκοράρει στο τουρνουά σε ηλικία 34 ετών και 187 ημερών).

Ο Λούκα Μόντριτς πανηγυρίζει γκολ της Ρεάλ κόντρα στην Αθλέτικο στο ισπανικό Supercopa | 16 Ιανουαρίου 2022 @2022 HASSAN AMMAR/AP IMAGES

Από την πλευρά της η Αθλέτικ προσπάθησε να αντιδράσει πριν το φινάλε του πρώτου μέρους, όμως το εξαιρετικό σουτ του Σανκέτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έφυγε ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Κουρτουά για να μείνει το 1-0 στην ανάπαυλα.

Η Ρεάλ μπήκε στο δεύτερο μέρος έχοντας προβάδισμα και πολύ γρήγορα φρόντισε να το διευρύνει. Μετά από σουτ του Μπενζεμά που σταμάτησε στο χέρι του Γεράι, ο διαιτητής συμβουλεύτηκε το VAR και πήγε στο μόνιτορ για να ελέγξει τη φάση, με την ετυμηγορία του να είναι πέναλτι υπέρ των μερένγκες.

Ο Γάλλος φορ ανέλαβε την εκτέλεση και με πολύ δυνατό σουτ νίκησε τον Σιμόν για το 2-0, για να ευστοχήσει σε 16ο πέναλτι με τη φανέλα της Ρεάλ σε ισάριθμες εκτελέσεις του και να πιάσει τον Κανουτέ (5 γκολ) στην 5η θέση του πίνακα των σκόρερ στην ιστορία του τουρνουά.

Η συνέχεια βρήκε την Ρεάλ να προσπαθεί να διαχειριστεί το υπέρ της μαξιλαράκι και την Αθλέτικ να βγαίνει όλη μπροστά ψάχνοντας το γκολ που θα την ξαναέβαζε στο ματς, με τους Βάσκους να έχουν μικροευκαιρίες, όχι όμως εκείνες που θα έκαναν τον Κουρτουά να καρδιοχτυπήσει.

Ο Τιμπό Κουρτουά αποκρούει το πέναλτι του Ντάνι Γκαρσία στον τελικό του ισπανικού Supercopa μεταξύ της Ρεάλ και της Αθλέτικ | 16 Ιανουαρίου 2022 @2022 HASSAN AMMAR/AP IMAGES

Μέχρι που έφτασε η στιγμή του 89ου λεπτού όπου η ομάδα του Μαρσελίνο απώλεσε και την τελευταία της ελπίδα, τη μεγαλύτερη, για να ξαναμπεί στο ματς. Μετά από κεφαλιά του Ντάνι Γκαρσία η μπάλα σταμάτησε στο χέρι του Μιλιτάο που πήδηξε στη μικρή περιοχή και ο διαιτητής είδε τη φάση στο μόνιτορ, για να δείξει την άσπρη βούλα και την κόκκινη κάρτα στον Βραζιλιάνο στόπερ.

Ο Γκαρσία ανέλαβε την εκτέλεση όμως ο Κουρτουά όρθωσε ανάστημα αφού απέκρουσε εκπληκτικά με το αριστερό πόδι και κράτησε το 2-0, αποτέλεσμα που έμεινε ως το φινάλε για να δοθεί το σύνθημα για την έναρξη του πάρτι των Μαδριλένων.

ΡΕΑΛ: Κουρτουά, Βάθκεθ (90'Νάτσο), Μιλιτάο, Αλάμπα, Μεντί, Μόντριτς, Καζεμίρο, Κρόος, Ροντρίγκο (64' Βαλβέρδε), Μπενζεμά, Βινίσιους (86' Μαρσέλο)

ΑΘΛΕΤΙΚ: Σιμόν, Ντε Μάρκος, Γεράι, Μαρτίνεθ, Μπαλενθιάγα (58' Βέσγκα), Μπερενγκέρ (46' Νίκο Γουίλιαμς), Γκαρθία, Θαράγα (58' Γιούρι), Μουνιαΐν (81' Σεράνο), Σανκέτ (58' Γκαρσία), Ινάκι Γουίλιαμς