ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ

Ρατσιστική επίθεση σε Στέρλινγκ και Μπέλιγχαμ από τους οπαδούς της Ουγγαρίας

Ο Ραχίμ Στέρλινγκ με τη φανέλα της εθνικής Αγγλίας σε ματς κόντρα στην Ουγγαρία για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου | 2 Σεπεμβρίου 2022 @2021 LASZLO BALOGH/AP IMAGES

Η εθνική Αγγλίας διάλυσε με 4-0 την Ουγγαρία στην Βουδαπέστη για τα προκριματικά του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωστόσο το ματς επισκιάστηκε από την ρατσιστική επίθεση που δέχτηκαν Στέρλινγκ και Μπέλιγχαμ από οπαδούς των γηπεδούχων.

Σε αγωνιστικό επίπεδο η αναμέτρηση της Ουγγαρίας με την Αγγλία το βράδυ της Πέμπτης σκόρπισε ενθουσιασμό στους φίλους των τριών λιονταριών, με την ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ να πετάει φωτιές στην επίθεση στο δεύτερο ημίχρονο (μετά από ένα ανιαρό 0-0 στο πρώτο 45λεπτο) και να σκορπίζει στα τέσσερα σημεία του ορίζοντα την αντίπαλό της.

Οι Στέρλινγκ, Κέιν, Μαγκουάιρ και Ράις βρήκαν το δρόμο προς τα δίχτυα από το 55' μέχρι το 84' για να χαρίσουν ένα τρίποντο με εμφατικό τρόπο στην ομάδα τους στην προσπάθειά της να κλείσει θέση στα γήπεδα του Κατάρ στο φινάλε του 2022 όπου θα διεξαχθεί η τελική φάση του Παγκοσμίου Κυπέλλου, ωστόσο εκτός των γκολ υπήρχε και ένα ακόμα γεγονός που τράβηξε πάνω του τα φώτα της δημοσιότητας.

Γεγονός αρνητικό και μελανό, με τους σκληροπυρηνικούς οπαδούς της Ουγγαρίας που βρίσκονταν στο πέταλο να προβαίνουν σε ρατσιστική επίθεση σε δύο ποδοσφαιριστές της Αγγλίας κατά τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Ο ένας ήταν ο Τζούντι Μπέλιγχαμ την ώρα που έκανε προθέρμανση για να μπει στο γήπεδο στο δεύτερο ημίχρονο και το έτερο θύμα αυτής της αήθης επίθεσης ήταν ο Ραχίμ Στέρλινγκ μετά το γκολ που πέτυχε και έκανε το 1-0, με τους φανς των Μαγυάρων να βγάζουν κραυγές μαϊμού έχοντας ως αποδέκτες τους συγκεκριμένους παίκτες.

Όπως ήταν λογικό, αυτή η συμπεριφορά έκανε τα αγγλικά ΜΜΕ να κάνουν ιδιαιτέρως καυστικά σχόλια στις αναφορές τους για τους Ούγγρους μέσα από τα σημερινά τους πρωτοσέλιδα, ενώ είναι πολύ πιθανό να υπάρχει τιμωρία για την εθνική Ουγγαρίας από την UEFA που θα εξετάσει το φάκελο της συγκεκριμένης αναμέτρησης.

Τα καυστικά πρωτοσέλιδα μετά το 4-0 επί της Ουγγαρίας:

TAGS ΕΘΝΙΚΗ ΑΓΓΛΙΑΣ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΚΥΠΕΛΛΟ ΣΥΛΛΟΓΩΝ ΔΙΕΘΝΕΣ ΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ ΕΘΝΙΚΗ ΟΥΓΓΑΡΙΑΣ