LA LIGA

Ράγιο - Ατλέτικο 0-7: Η ομάδα του Σιμεόνε σκόρπισε τη Βαγιεκάνο στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης

Atletico Madrid's Memphis Depay, center, celebrates after scoring a goal against Manchester City during a friendly match at the Seoul World Cup Stadium in Seoul, South Korea, Sunday, July 30, 2023. (AP Photo/Ahn Young-joon)
Atletico Madrid's Memphis Depay, center, celebrates after scoring a goal against Manchester City during a friendly match at the Seoul World Cup Stadium in Seoul, South Korea, Sunday, July 30, 2023. (AP Photo/) 2023 AHN YOUNG-JOON / AP PHOTO

Η Ατλέτικο Μαδρίτης ούσα εντυπωσιακή επικράτησε 7-0 εκτός έδρας της Ράγιο Βαγιεκάνο και πήρε τη δεύτερη νίκη της σε τρία ματς στη La Liga.

Καταιγιστική ήταν η Ατλέτικο απέναντι στην Ράγιο Βαγιεκάνο αφού τη συνέτριψε εκτός έδρας επικρατώντας με 7-0 στο τοπικό ντέρμπι της Μαδρίτης.

Το τελικό σκορ λέει τα πάντα για την εικόνα του αγώνα. Ουσιαστικά η αναμέτρηση είχε κριθεί στα πρώτα 36 λεπτά. Μόλις στο 2' ο Γκριεζμάν άνοιξε το σκορ μετά από ασίστ του Ντε Πολ.

Στο 16' ήταν η σειρά του Ντεπάι να βρει το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα. Ο Ολλανδός έγινε αναγκαστική αλλαγή στο 35ο λεπτό και ένα λεπτό μετά ο Μολίνα διαμόρφωσε το 3-0.

Αυτό ήταν το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια. Ο Σιμεόνε προχώρησε σε αρκετές αλλαγές, όμως σχεδόν όλοι βρήκαν το δρόμο προς τα αντίπαλα δίχτυα.

Ο Μοράτα έκανε το 4-0 στο 73', στο 79΄ο Κορέα έκανε το 5-0 και ακολούθησαν άλλα δύο τέρματα από τους Μοράτα και Γιορέντε στο 84' και 86' για να διαμορφωθεί το 7-0.

Ράγιο Βαγιεκάνο: Ντιμιτριέφσκι, Μπαλιού, Ερνάντες, Λεζέν, Εσπίνο (82' Τσαβαρία), Παλαθόν (67 Ντε Φρούτος), Βαλεντίν, Λόπεθ (46' Σις), Ριβέρ, Τρέχο (46' Ντεκά), Ντε Τόμας (60' Πέρεθ)

Ατλέτικο: Όμπλεκ, Μολίνα, Σάβιτς, Βίτσελ, Ερμόσο, Σαούλ, Ντε Πολ (68' Γιορέντε), Μπάριος (76' Σογιουντσού), Καράσκο (68' Λίνο), Γκριεζμάν (76' Κορέα), Ντεπάι (35' Μοράτα)

Τα αποτελέσματα της 3ης αγωνιστικής

• Λας Πάλμας - Ρεάλ Σοσιεδάδ 0-0
  • Θέλτα - Ρεάλ 0-1 (81' Μπέλιγχαμ)
  • Κάντιθ - Αλμερία 1-1 (59' Ερνάντεθ / 90+5' Καϊκί)
  • Γρανάδα - Μαγιόρκα 3-2 (12' Ρούμπιο, 46' Θαραγόθα, 70' πέν. Ουζούνι / 38' Πρατς, 87' Κόστα)
  • Σεβίλλη - Ζιρόνα 1-2 (45+2' Γκούντελ / 16' Ερέρα, 56' Γκαρθία)
  • Βιγιαρεάλ - Μπαρτσελόνα 3-4 (26' Φόιτ, 40' Σέρλοτ, 50' Μπαένα / 12' Γκάβι, 15' Ντε Γιονγκ, 68' Τόρες, 71' Λεβαντόβσκι)
  • Βαλένθια - Οσασούνα 1-2 (80' Ντούρο / 24' πέν. Ορόθ, 90+2' Βιδάλ)
  • Αθλέτικ - Μπέτις 4-2 (30' πέν., 45' πέν. Βέσγκα, 45+8' Γκουρουθέτα, 84' Γκόμεθ / 2' Ζοζέ, 10' Ίσκο)
  • Χετάφε - Αλαβές 1-0 (84' πεν. Μπόρχα Μαγιοράλ)
  • 28/08 22:30 Ράγιο Βαγεκάνο - Ατλέτικο